Помирна и поевтина верзија на Санторини: Островот со најубави плажи во Грција

Серифос е ретко населен остров со рударски локации, славна историја и посебен стил.

Се наоѓа во опсегот на грчкиот архипелаг Киклади, кој остави голем дел од карстниот терен отворен и недопрен, ако не сметаме по некоја фарма или пешачка патека. Познат како Железниот остров по богатата рударска историја и фасцинантните урнатини, тој има и прекрасно карпесто крајбрежје, повеќе од 70 плажи, 100 цркви, 10 добро обележани патеки за пешачење и само 1.400 постојани жители.

Нерамниот терен на Серифос е причина за големата разновидност на плажите. Карпест и каменест, или златно обоен песок се капе во кристално чиста длабоко сина вода. До повеќето од нив може да се стигне со автомобил, додека до други може да се стигне со пешачка патека или брод. Гордоста на островот е плажата Псили Амос, која ја доби наградата за најдобра плажа меѓу дваесетте најдобри плажи во Европа.

Островските населби се изградени на традиционален начин, може да се видат варосани куќи со сини прозорски рамки кои ја додаваат убавината на природната средина (и потсетуваат на популарниот Санторини). Серифос не е далеку од Атина - само два и пол часа со брз ферибот и околу четири часа со класичен траект. Таа е популарна дестинација и има обожаватели кои ја посетуваат секоја година, без разлика дали се за викенд или за подолг престој.

Серифос е чест избор за оние кои сакаат релаксиран одмор, но тука можете да пробате и многу активности на отворено: пешачење (по обележани патеки), качување, планински велосипедизам и нуркање.

Плажи на Серифос: Недопрена убавина и кристално чисто море

Плажата Псили Амос, најпознатата плажа во Серифос се смета за најубава плажа, и тоа со добра причина. Плажата се карактеризира со златен песок и кристално чисто море. Посетителите имаат можност да се обидат и во спортови на вода и да уживаат во кафулињата на плажа.

Доколку барате мир, плажата Вагиа е скриениот скапоцен камен за вас. Оваа плажа нуди мирна средина со бистри тиркизни води, совршени за нуркање или пливање. Посетителите можат да уживаат и во ресторанот и барот лоцирани на плажата.

Плажата Лиа е уште еден скриен скапоцен камен сместен во затскриено залив до кој може да се пристапи само со брод или пеш. Плажата е опкружена со карпи кои создаваат природен базен, совршен за истражување на морскиот свет и уживање во мирното опкружување.

Богатата историја и култура на Серифос

Ако сакате да истражувате атракции додека сте на одмор, тука има многу. Археолошкиот музеј на Серифос се наоѓа во главната населба Хора и ја прикажува богатата историја и култура на островот. Посетителите можат да искусат антички артефакти, вклучувајќи керамика, алатки и скулптури кои датираат од хеленистичкиот и римскиот период.

Во близина се наоѓа манастирот Таксиархис, прекрасен верски споменик сместен на врвот на ридот со поглед на градот Ливади. Манастирот е изграден во 16 век и е дом на ризница на верски икони и артефакти.

Веројатно најпопуларната атракција на островот е венецијанскиот замок Серифос, тврдина која била изградена во 15 век за да ги заштити островите од пиратски напади. Посетителите можат да ги истражуваат ѕидовите на замокот, кулите и портите и да уживаат во прекрасниот поглед на Егејското Море.

Remote video URL
Тагови
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Живот

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Read more

За прв пат достапен дел од Бакингемската палата за посетители: Koja е цената за влез?

Read more

Опасен TikTok тренд ветува идеално исончан тен

Read more
 

Магазин

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Читај повеќе

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Читај повеќе

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Читај повеќе

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Читај повеќе

Како Холанѓаните станаа највисоката нација во светот?

Читај повеќе
  • filter

За прв пат достапен дел од Бакингемската палата за посетители: Koja е цената за влез?

Читај повеќе

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Читај повеќе