Помогнете му на телото најдобро да го искористи витаминот Д

Ако земањето витамин Д е дел од вашиот секојдневен режим, правите добра работа за вашето здравје. Меѓутоа, ако не го консумирате заедно со една важна група на храна, веројатно не дозволувате вашето тело целосно да ги апсорбира огромните придобивки од тој витамин, вели диететичарката Витни Крауч за Eat This.

Препорачаната концентрација на витамин Д во крвта треба да биде 75 nmol/L - 125 nmol/L за оптимална заштита од заразни болести. Кај возрасните кои се изложени на ризик од недостаток на витамин Д, се препорачуваат превентивни дози на витамин Д, кои се движат од 1500 до 2000 ИЕ витамин Д. Препорачаната дневна доза на ниво на ЕУ е 5 µg дневно, што е 100 проценти од препорачан дневен внес, наведете ги препораките на CNIPH.

Како што истакнува MindBodyGreen, витаминот Д е витамин растворлив во масти. Ова значи дека, за разлика од некои други витамини, не се раствора кога се зема со вода. Наместо тоа, треба да се земе со маснотии за правилно да се дистрибуира и апсорбира во телото.

„Покрај витамин Д, треба да консумирате и корисни масти. Тоа се, на пример, маслиново масло, масло од авокадо и ленено семе“, вели Крауч.

Колку маснотии да консумирате со витамин Д? Една студија од 2013 година покажа дека храната со околу 10 грама маснотии може да биде доволна за идеална апсорпција на витамин Д. Неколку парчиња пушен лосос, мал грст ореви или лажица природен путер од ореви измешани во утринско смути, исто така, може да бидат едноставни предлози кои ќе ви помогнат да го постигнете тоа.

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Здравје

Колку протеини ни се потребни во текот на денот?

Read more

Два чудни симптоми кои откриваат дека сте прележале COVID-19

Read more

Зошто се појавува кариес иако водите добра орална хигиена?

Read more

Дали со јаболков оцет може да се намали нивото на шеќер во крвта?

Read more
 

Магазин

Зошто секогаш привлекувате погрешни мажи?

Читај повеќе
  • filter

Креативни идеи за уредување на кујна со шанк

Читај повеќе

Колку протеини ни се потребни во текот на денот?

Читај повеќе

Два чудни симптоми кои откриваат дека сте прележале COVID-19

Читај повеќе

Неколку особини на совршениот маж

Читај повеќе

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Читај повеќе

Instagram убавица: Фрида Асен

Читај повеќе
  • play_arrow

30 минути домашни јога вежби за поголема флексибилност

Читај повеќе

5 работи кои можат да предвидат развод

Читај повеќе