ЛА ЛИГА 2020/21

Помошникот на Зидан го врати Реал на победите

По три натпревара без победа, кралскиот клуб синоќа славеше на гости кај Алевес, а од клупата командуваше помошникот на Зидан.

Откако поради позитивен тест на коронавирусот Зинедин Зидан мораше да замине во изолација во петокот, на кормилото на Реал Мадрид седна неговиот помошник, 49-годишниот Давид Бетони.

Мадриѓаните гостуваа во баскискиот град Виторија-Гастеис каде на „Мендизороца“ стадионот се сретнаа со Алавес, тим од долниот дел на табелата.

Уште по првите 45 минути гостите ја обезбедија победата која ја начнаа со голот на Каземиру во 15. минута, а токму пред паузата ја зголемија. Карим Бензема во 41. минута го дуплираше водството, додека Еден Азар во надополнувањето ги дотолчи домашните. Тони Крос аситираше на два од трите гола.

Алавес во 59-тата постигна гол преку Хоселу за искра на надеж, но единаесет минути подоцна Бензема со својот втор гол им ја запечати судбината.

Remote video URL

Со оваа победа Реал ја прекина мини-кризата која траеше три натпревара, а почна со ремито без голови кај Осасуна. Продолжи со елиминацијата од Атлетик во полуфиналето од Суперкупот, а кулминираше со срамното испаѓање од Копа дел Реј од третлигашот Алкојано по продолженија.

Реал е втор на табелата во Ла Лига со 4 бодови помалку од Атлетико, но и два натпревара помалку.

реклама

Британците збеснаа поради интервјуто на Меган и Хари: Ова е предавство

Read more

Сто факти за вселената во кои нема да ви се верува

Read more

CAT техника - сигурен пат до женски оргазам

Read more

Илон Маск остана без 27 милијарди долари минатата недела

Read more

Фудбал

Поранешниот фудбалер Франко Акоста најден мртов

Read more

Нов формат на ЛШ од 2024: Нема веќе астрономски трансфери?

Read more

Сите голови од 22. коло во 1.МФЛ

Read more

Чави стана првак на Катар со Ал Сад

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Тренингот на младите руски хокеари ја шокира Русија

Читај повеќе

Поранешниот фудбалер Франко Акоста најден мртов

Читај повеќе

Нов формат на ЛШ од 2024: Нема веќе астрономски трансфери?

Читај повеќе
  • play_arrow

Денот кога Коби Брајант им докажа на сите дека не се плаши од никого и од ништо

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови од 22. коло во 1.МФЛ

Читај повеќе
  • play_arrow

Чави стана првак на Катар со Ал Сад

Читај повеќе

Англиските медиуми се прават наглуви за рекордот на Ѓоковиќ

Читај повеќе

Колку е веројатно Џерард да го замени Клоп?

Читај повеќе

Кејн и Сон срушија премиерлигашки рекорд за асистенции

Читај повеќе