Понеделнички шок: Голем пад на акциите на европските банки

Акциите на европските банки се покажаа нестабилни во понеделник наутро, бидејќи инвеститорите и понатаму се загрижени за пошироките прашања што започнаа со колапсот на SVB во Америка.

Голем пад беше забележан во почетокот на тргувањето во германската Deutsche banк и француската BNP Paribas, иако акциите повратија одредени загуби. BNP сè уште е во пад за околу 5 отсто, а Deutsche Bank за 6 отсто.

Оваа остра распродажба на европските акции следи слична шема за време на тргувањето во понеделникот во Азија.

Акциите на банката во центарот на приказната – UBS – паднаа значително, за повеќе од 60 отсто. Погодени беа и британските банки (Standard Chartered, HSBC и Barclays), чии акции паднаа за 2,9%, што е дополнителен пад по минатата недела.

Во меѓувреме, шесте најголеми централни банки во светот работат заедно за да го одржат протокот на кредити преку поттикнување на приливот на американски долари.

UBS, која сега е единствената глобална банка во Швајцарија, забележа голем пад на вредноста како и другите големи банки во Лондон, Париз и Франкфурт.

Швајцарските власти принудија спас на Credit Suisse откако тој претрпе серија проблеми од висок профил во последниве години што ги поттикна инвеститорите да почнат да ги префрлаат своите пари од швајцарската банка.

Францускиот министер за финансии е меѓу оние креатори на политики кои го поздравија преземањето како добар бизнис, но рече дека останува крајно претпазлив за реакцијата на пазарот.

Тагови
реклама

Рани симптоми кои укажуваат на можност за мултиплекс склероза

Read more

Губење титула на бугарски начин

Read more

Рецепт на денот: Зелник од пченкарно брашно

Read more

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Бизнис

Падна доларот по три недели раст, но падна и еврото

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Илон Маск повторно е најбогатиот човек на светот

Read more

Дали на Европа ѝ треба „воена економија“?

Read more
 

Вести

РЕК издава сè повеќе дозволи за производство на „зелена“ струја

Читај повеќе

Со ритуал исчистен олтарот на папата, откако го осквернави гол маж

Читај повеќе

Најсмртоносна планинарска сезона на Монт Еверест: Непал ги заостри правилата

Читај повеќе

Единствена Македонија: За која интеграција во ЕУ, кое немање алтернатива и за кои европски вредности зборува СДСМ?

Читај повеќе

Лукашенко: Со Украина направивме само една грешка

Читај повеќе

Падна доларот по три недели раст, но падна и еврото

Читај повеќе

Духовден: Празник на Светиот дух и на основањето на Христијанската црква

Читај повеќе

Бујар Османи објави план во 9 чекори за деескалација и нормализација на состојбите во Косово

Читај повеќе

Патот од Љубаниште кон Охрид делумно прооден, сообраќајот се одвива наизменично

Читај повеќе