Попладневната дремка прави чуда, но само ако дремете правилно

По долго спиење можно е да се чувствуваме уморни и нерасположени. Сепак, попладневната дремка која трае половина час благотворно делува на нашиот организам.

Нема ништо подобро од тоа кога ќе се вратите дома по напорниот ден на работа, ќе ручате, па ќе се завиткате во ќебе и ќе дремнете половина час. Сепак, тоа не значи дека треба да лежите и да спиете неколку часа, предупредуваат експертите. Здравата попладневна дремка треба да трае помеѓу 20 и 30 минути.

Ако спиете предолго, ќе се чувствувате уморни и летаргични. Меѓутоа, ако дремнете кратко, ќе бидете полни со енергија, среќни и одморени. Освен тоа, позитивно влијае на фокусот и концентрацијата, а студија од 2009 година тврди дека испитаниците кои често дремеле попладне имале многу силна концентрација не само по тој краток сон, туку и во остатокот од денот. Кај луѓето кои не мирувале попладне концентрацијата се намалувала во текот на денот, па навечер не биле продуктивни.

Спиењето е пресудно за подобро учење, помнење, но и за процесот во кој мозокот треба да го обработи наученото. Дремката може да помогне новото знаење да се вкорени во мозокот и да ја подобри меморијата. Дремката од само 60 до 90 минути дневно може да помогне во учењето исто како и спиењето цела ноќ, докажаа научниците.

Кратката пауза во текот на денот ни дава физичка сила и енергија, па телото полесно се справува со стресните ситуации, особено ако не спиете доволно.

Неодамнешните истражувања покажаа дека дремењето попладне го намалува стресот и го зајакнува имунолошкиот систем, па спуштете ги ролетните и одморете се. Телото ќе ви биде благодарно, а вие ќе се чувствувате подобро и попродуктивно.

Тагови
реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Живот

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Read more

Зошто велиме дека на гости не се оди со празни раце?

Read more
 

Магазин

Рецепт од Србија: Сарма полнета со коленица

Читај повеќе

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Читај повеќе

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Читај повеќе
  • filter

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Читај повеќе

Необична луксузна вила во Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ирец учи хрватски за да се разбере со песот

Читај повеќе

Зошто велиме дека на гости не се оди со празни раце?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Несреќен уличен крадец: Ограбил жена па налетал на ММА борач

Читај повеќе