Поплави направија хаос во Турција и Хаити

Силно невреме го погоди североисточниот дел на Турција, додека тропска бура го зафати Хаити по што двете земји претрпеа значителни штети од големите поплави.

Во турската провинција Гиресун обилните дождови однесоа најмалку четири човечки жртви, а десетина луѓе се водат како исчезнати.

Remote video URL

Тропската бура Лора го зафати Порт о Пренс, главниот град на Хаити, држава лоцирана на западниот дел од карипскиот остров Хиспаниола. Деветмина се потврдени како загинати, додека двајца се водат како исчезнати.

Remote video URL

Американскиот национален центар за урагани предупреди дека бурата би можела да се претвори во ураган, а се движи кон бреговите на Куба.

реклама

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Го зголемува ризикот од инфекција: Кој е најлошиот избор на заштитна маска?

Read more

Најнезаборавните пенали во поновата фудбалска историја

Read more

Какви порно филмови сака секој хороскопски знак?

Read more

Свет

СЗО: Ставете ги контактите во изолација

Read more

Силен земјотрес ја погоди Алјаска, издадено предупредување за цунами

Read more

Предупредување од Русија: Постои ризик од епидемии на вештачки вируси

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Вести

Нови 408 случаи на COVID-19, оздравени 280, починати четири лица

Читај повеќе

Најдено починато лице во Затвор Скопје

Читај повеќе

Филипче: Мерките за заштита од COVID-19 кои се во Собранието итно да се донесат

Читај повеќе

Преку партнерството на Httpool со Spotify, брендовите ќе можат да им се обратат на љубителите на музиката

Читај повеќе

Физичка пресметка помеѓу кичевци, eдниот заврши во Ургентен

Читај повеќе

Заев: Има сериозни аргументаци за носењето маски на отворено

Читај повеќе

Заев: Бугарија не бара промена на Уставот

Читај повеќе

Половина од новозаразените се од Скопје, најголемиот дел се од 30 до 39 години

Читај повеќе

Претрес во Кочани, расчистени 11 тешки кражби

Читај повеќе