Попович го критикуваше гувернерот на Тексас за укинувањето на маските

Тренерот на Сан Антонио Спарс, Грег Попович, изјави дека неговиот тим ќе ја игнорира одлуката на државата Тексас за укинување на задолжителното носење маски, нарекувајќи ја одлуката на гувернерот Грег Абот „несериозна“.

Абот денес објави дека става крај на задолжителното носење маски во обид да се отвори Тексас „100%“, и покрај загриженоста на американскиот Центар за контрола на болести и спречување на нови случаи на коронавирус.

Говорејќи по победата на Сан Антонио со119 : 93 над Њујорк никс, Попович рече дека Спарс ќе продолжат да ги следат протоколите на НБА, според кои играчите, тренерите и судиите треба да носат маски.

„Што се однесува до играчите, ние ја слушаме НБА, а не гувернерот“, истакна Попович.

Тој го критикуваше Абот, велејќи дека се однесува како да заврши пандемијата, иако сите научници и експерти го тврдат спротивното.

„Дали еднаш претходно го поминавме ова и сега повторно ли? Ќе има нови случаи“, смета тренерот на Спарс.

Тексас е најголемата американска држава што ја укина одлуката за задолжително носење маски, а Абот, како што потсетува CNN, се соочи со критики од неговата партија поради изречената мерка во јули минатата година.

Во Тексас од почетокот на пандемијата, од COVID-19 починаа повеќе од 42.000 луѓе. 

реклама

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Read more

Постигнат договор за државјанствата, неизвесна работата на Собранието

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

Кој од „Friends“ заработил најмногу?

Read more

Кошарка

Јокиќ е незапирлив МВП

Read more

И Леброн ја пофали тројката за победа на Дончиќ

Read more

Лука Дончиќ, не си реален!

Read more

Бурна ноќ во НБА: Портланд поразени од Мајами, Спарс подобри од Маверикс

Read more
 

Спорт

Манџукиќ се откажа од мартовската плата бидејќи не играл

Читај повеќе

Ренова го совлада Силекс во воведниот натпревар од 28. коло

Читај повеќе

Јуве без Роналдо против Аталанта

Читај повеќе

Мурињо: Не ми е гајле што рекол Погба

Читај повеќе

Гоце Седлоски нов тренер на Шкупи

Читај повеќе

Пике и Фати во составот на Барселона за финалето на шпанскиот куп

Читај повеќе
  • play_arrow

Солскјер со нетрпение ги очекува натпреварите со Рома

Читај повеќе

Еванс: Еден ден ќе им раскажувам на моите внуци за победата над Ѓоковиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би изгледал трејлер за Македонија на ЕУРО

Читај повеќе