Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Најновата верзија на популарната текстуална апликација Notepad доби функции познати од Word, откако претходно беше овозможено користењето на темниот режим и некои други нови опции.

Компанијата Microsoft додаде нови функции на една од своите најстари апликации, која е составен дел на сите нејзини оперативни системи веќе 41 година, од 1983 година. Тоа е популарниот текстуален процесор Notepad, чија прва верзија 1.0, инаку, е постара од самиот Windows и официјално „родена“ во ноември 1985 година.

Најновата верзија на популарната апликација доби функции познати од Word, како „Spellcheck“ (Проверка на правопис) и „Autocorrect“ (Автоматска корекција), па сега може да го проверува правописот на напишаниот текст и автоматски да ги коригира правописните грешки.

Проверката на правописот во Notepad е речиси идентична со начинот на кој Word или интернет прелистувачот Edge ги означува погрешно напишаните зборови, односно е подвлечена со црвена линија која јасно ја означува грешката и нејзиното место во текстот.

Се разбира, опцијата за проверка на правописот во Notepad може да се исклучи во поставките. А, кога е вклучена, автоматската корекција автоматски ги коригира печатните грешки, освен ако не ја оневозможите во поставките.

Темен режим на Notepad во Windows 11

Microsoft објави и започна со тестирање на две нови функции во март. Претходно, Notepad веќе го овозможи користењето на Dark Mode, функцијата Find and Replace, бројачот на внесени знаци, јазичиња, како и интеграција и користење на chatbot на Microsoft Copilot AI.

А, доколку сте еден од честите корисници на популарниот текстуален процесор, а вашиот Notepad сè уште нема овозможено ниту една од горенаведените функции и опции, тоа значи дека немате инсталирано Windows 11 на вашиот компјутер, бидејќи новите функции не се достапни за постарите верзии на тој оперативен систем.

реклама

Софтвер

Microsoft тврди: ЕУ е крива за најголемиот пад на системот во историјата

Read more

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Read more

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Read more

Вирусот Medusa ги чисти банакарските сметки на Android корисниците

Read more
 

Гик

Историска одлука на ИОК: еСпортот ги доби своите Олимписки игри

Читај повеќе

Бразилските шуми мигрираат на повисоки надморски височини поради зголемените температури

Читај повеќе

Првата електрична станица за полнење бродови на море користи ветерна енергија

Читај повеќе
  • filter

Како се создава звукот? 7 забавни факти што мора да ги знаете

Читај повеќе

Apple ја менува стратегијата, сепак ќе има iPhone на преклоп?

Читај повеќе

Мистериозен „темен кислород“ откриен на дното на Тихиот Океан

Читај повеќе

Најкомплетниот скелет на неандерталец некогаш пронајден сè уште не може да биде ископан

Читај повеќе

Дали Американците навистина слетаа на Месечината?

Читај повеќе
  • play_arrow

Microsoft тврди: ЕУ е крива за најголемиот пад на системот во историјата

Читај повеќе