Популарни страници следат сè што правиме на интернет: Се памти и тоа што е избришано

Студија спроведена од универзитетите во Нијмеген и Лозана покажа дека дури 1.844 популарни веб-страници собираат е-пошта на нивните европски посетители без нивна дозвола.

Истражувачите забележаа дека податоците, во повеќето случаи, не се собираат од самата веб-страница, туку од трети лица маркетинг и аналитички услуги.

„Ако на формуларот има копче Поднеси, разумно е да се очекува дека тоа прави нешто кога ќе се притисне“, вели Гинеш Акар, еден од истражувачите. „Откривме дека внесените кориснички податоци се собрани уште пред да се притисне копчето. Овие резултати не изненадија многу. Мислевме дека можеби ќе најдеме неколку стотици страници кои собираат адреси на е-пошта пред доброволно да ги испратиме, но ова далеку ги надмина нашите очекувања.“

Тимот ги анализираше 100.000 најпопуларни веб-страници, споредувајќи ги сценаријата на корисници кои се поврзале од Европа и САД. Анализата покажа дека 52 страници, преку трето лице, исто така собираат податоци за лозинка пред поднесување.

Во третата страна беше вклучена и руската компанија Yandex. Сепак, овој проблем е решен откако тимот ги контактирал за нивните наоди.

Според истражувањето, адресите на е-пошта се собирале преку методи слични на keylogger, злонамерна програма која снима сè што пишува корисникот. Според експертите, начинот на собирање податоци варирал од случај до случај - понекогаш се собирало сè што било запишано, дури и избришаните грешки, а понекогаш само конечниот запис. Асуман Сенол, еден од истражувачите во тимот, додаде дека некои сајтови почнуваат да ги собираат вашите податоци во моментот кога ќе кликнете на полето за внесување.

Експертите откриле и дека Meta Pixel и TikTok Pixel, маркетинг пребарувачи за следење на корисниците и прикажување реклами, ги собирале адресите на е-пошта на корисниците. Дури 7.739 страници ги откривале податоците на европските корисници на Meta.

На сите им се советува да се грижат за својата приватност на интернет. Според студијата, внесете ги само податоците што сте спремни да ги споделите во формуларите. Можете исто така да инсталирате додатоци за вашиот интернет прелистувач, како што е PrivacyBadger, и во голема мера да спречите трети страни да ве следат додека сурфате на интернет. Се разбира, ние исто така ве советуваме да користите VPN за да ја обезбедите вашата анонимност.

реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Интернет

Илон Маск за првпат им се обрати на вработените во Twitter

Read more

Facebook планира голем редизајн за да се натпреварува со TikTok

Read more

Microsoft по 27 години ја исклучува поддршката за Internet Explorer

Read more

Илон Маск се закани дека ќе се откаже од понудата да го купи Twitter

Read more
 

Гик

  • filter

Разјаснета причината за небесниот феномен над Нов Зеланд

Читај повеќе

Windows 98 веќе нема да го придвижува вселенското летало во орбита околу Марс

Читај повеќе

На површината на Месечината забележан необичен кратер

Читај повеќе

Нешто чудно се случува со Сонцето, можеби погрешно го набљудуваме

Читај повеќе
  • filter

Копачи на злато откопаа совршено сочуван мамут стар 30.000 години

Читај повеќе

Научниците конечно го видоа јадрото на Јупитер: „Јадел“ планети

Читај повеќе

Michelin од стари гуми прави каивчиња за специјален часовник

Читај повеќе

Познат изгледот и спецификациите на Asus ROG Phone 6

Читај повеќе

Откриена најголемата бактерија на светот, видлива е со голо око

Читај повеќе