Поради климатските промени поларните мечки ја напуштаат Алјаска и се движат кон Русија

Американските научници кои го следат бројот и движењето на мечките кои живеат во областите околу Арктичкиот Океан тврдат дека поларните мечки поради климатските промени ги напуштаат своите ловишта на Алјаска и се преселуваат во Русија.

На островот Кодијак, Алјаска, на 26 декември 2021 година е измерена рекордна висока температура од дури 19,4°C. Просечната годишна температура во Алјаска пораснала за 4,8 степени во последните 50 години, а еден од најголемите показатели за глобалното затоплување е токму масовното иселување на поларните мечки.

Температурата од 19,4°C измерена минатиот месец е највисоката температура измерена во декември на Алјаска. Поради ваквите промени, животните биле принудени да мигрираат од Америка во Русија.

Во меѓувреме, научниците кои го следат бројот на мечки во Русија забележале огромен пораст, пишува BBC.

На рускиот остров Врангел во соседното Чукотско Море, научниците изброиле рекордни 747 мечки во 2020 година, што е голем пораст во однос на 2017 година и население од 589 мечки.

Според д-р Карин Роуд, од Научниот центар на Алјаска, поларните мечки во Русија се „поголеми, поздрави и имаат поголема стапка на репродукција од мечките кои живеат во Јужното Бофортово Море“. Исто така, научниците веруваат дека руската територија има подобар пристап до повеќе храна за поларните мечки.

реклама

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Read more

Брозовиќ на суд ја демантираше аферата со Ванда Нара: Имав проблеми со сопругата

Read more

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Read more

Елитните руски специјалци трпат тешки порази, вели британското разузнавање

Read more

Вести

InSight Mars го испрати последното селфи од Црвената планета

Read more

Moderna веќе тестира вакцини против мајмунски сипаници

Read more

Постигнувањето вештачка општа интелигенција е „завршена работа“

Read more

Огромен астероид ќе помине покрај Земјата в петок

Read more
 

Гик

Twitter казнет со 150 милиони долари

Читај повеќе
  • filter

InSight Mars го испрати последното селфи од Црвената планета

Читај повеќе

Дали телефоните нè прислушуваат: Како знаат за што зборуваме и зошто добиваме реклами за тоа?

Читај повеќе

Универзумот се шири многу побрзо отколку што мислевме

Читај повеќе

Xiaomi претстави три модели на мобилни од серијата Redmi Note 11

Читај повеќе

Nothing наскоро го пушта својот прв телефон - и тоа проѕирен

Читај повеќе

Револуционерна терапија: Со вирус во борба против клетките на ракот

Читај повеќе

Moderna веќе тестира вакцини против мајмунски сипаници

Читај повеќе

Постигнувањето вештачка општа интелигенција е „завршена работа“

Читај повеќе