Поради контроверзиите AstraZeneca ја преименува вакцината во Vaxzevria

Не постои повеќе вакцина AstraZeneca. Поради лошото реноме кои ѝ се залепи на вакцината од британско-шведскиот производител, отсега таа е ребрендирана и се вика Vaxzevria.

Вакцината против COVID-19 на AstraZeneca доби ново име, потег кој компанијата го повлече во еден од обидите да ја увери јавноста дека нејзината вакцина е тотално безбедна откако бројни случаи со различни несакани ефекти се појавија ширум светот.

Британско-шведската фармацевтска компанија претходно својата вакцина ја нарекуваше AstraZeneca COVID-19 Vaccine, или едноставно AstraZeneca. На официјална прес-конференција, од компанијата објаснија дека сменето е само името.

„Менувањето на името воопшто не носи и промена во самата вакцина. Но, медицинските лица треба да бидат свесни за ребрендирањето бидејќи пакувањето и ознаките ќе изгледаат различно“, наведоа од AstraZeneca.

Промената доаѓа откако претходно AstraZeneca поднесе барање до ЕМА за запишување на вакцината под новото име, кое беше одобрено.

Во понеделникот, Канада се приклучи на листата на земји кои ја стопираат вакцинацијата или воведуваат рестрикции за нејзината употреба. Канаѓаните како причина за таквиот потег наведоа дека вакцината не треба да им се дава на лица помлади од 55 години.

И во главниот германски град Берлин вакцинацијата е прекината за лица помлади од 60 години поради нови податоци кои влеваат сомнеж за несакани ефекти.

Вакцината сѐ уште не е одобрена ниту за итна употреба во САД.

Јавно испитување објавено минатата недела од YouGov покажува дека само 23% од Французите и 32% од Германците сметаат дека вакцината на AstraZeneca е безбедна.

Како и да не, нејасно е дали новото име Vaxzevria ќе го избрише лошиот публицитет со оглед на тоа што можеби името е друго, но вакцината е истата.

Вакцината AstraZeneca е создадена од страна на истоимената фармацевтска компанија, но во соработка со Универзитетот Оксфорд. Инаку, компанијата е британско-шведска одкако во 1999 година се споиле шведската Astra и англиската Zeneca.

реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Европол: Албанија извор на дрога, транспортот оди главно по морски пат до Италија

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Вести

Дали ја откривме најдобрата Суперземја досега?

Read more

Што подготвуваат од Apple за овој април?

Read more

Падна одлука: Контаминираната вода од Фукушима сепак ќе заврши во океанот

Read more

Нура ал Матруши влезе во историјата како првата арапска астронаутка

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Дали ја откривме најдобрата Суперземја досега?

Читај повеќе

Што подготвуваат од Apple за овој април?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледаше првиот Apple компјутер пред 45 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

AlphaDog  - кинескиот одговор на роботското куче на Boston Dynamics

Читај повеќе
  • filter

Samsung летово ќе ги покаже новите смартфони на преклоп

Читај повеќе

Што да направите доколку мобилниот ви падне во вода?

Читај повеќе

Падна одлука: Контаминираната вода од Фукушима сепак ќе заврши во океанот

Читај повеќе

Нура ал Матруши влезе во историјата како првата арапска астронаутка

Читај повеќе

Популарни PlayStation франшизи доаѓаат на мобилни уреди

Читај повеќе