Поради неколку грама CO2 автомобилите поскапуваат за 1.000 евра

Строгите европски регулативи, Euro 7 нормите, директно влијаат на цените на новите возила.

Европската Унија си постави високи климатски цели, но прашање е како тоа ќе се одрази на животот на луѓето со просечни примања во новите околности што ги предизвика војната во Украина, рецесијата и економската неизвесност.

За ова на конференцијата CahngeNOW зборуваше извршниот директор на Renault, Лука де Мео. Тој јасно стави до знаење дека строгите европски регулативи, стандардите Еуро 7 директно влијаат на цените на автомобилите, особено на цените на возилата за кои се заинтересирани повеќето европски купувачи - мали градски и компактни автомобили.

„Ние пресметавме што би значело Еуро 7 за нашето моделско портфолио според моментално познатите планови. Производството на автомобили во просек би чинело 1.000 евра повеќе, а во групацијата Renault би имале околу милијарда евра. Затоа, просечното возило треба да се зголеми за 1.000 евра за само три до четири грама намалување на CO2“, објасни Лука де Мео, додавајќи:

„Не можете да очекувате да ја замените старата Nokia со 12 копчиња со паметен телефон со висока технологија со 5G конекција и екран од милион пиксели, а притоа да го понудите поевтино од стариот мобилен телефон.“

Технологиите за намалување на емисиите се скапи и нивната примена на мотори или издувни системи значително би ги зголемила цените на автомобилите.

Euro 7 стандардот ќе ги намали емисиите на CO2 за 67% (во споредба со 1990 година) на автомобилите во 2030 година, во споредба со 63% ако сегашниот Euro 6d остане на сила.

реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Авто новости

За 17 минути и 28 секунди се распродаде My Ami Buggy на Citroën

Read more

Дебитираше новиот Peugeot 408

Read more

Маск: Новите Tesla фабрики губат милијарди долари

Read more

Ford Focus ќе се пензионира во 2025 година

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

ID. Aero е луксузниот електричен седан на Volkswagen

Читај повеќе
  • filter

За 17 минути и 28 секунди се распродаде My Ami Buggy на Citroën

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дебитираше новиот Peugeot 408

Читај повеќе

Маск: Новите Tesla фабрики губат милијарди долари

Читај повеќе
  • filter

Ford Focus ќе се пензионира во 2025 година

Читај повеќе

Нов профитабилен бизнис: Фабрички реновирани половни автомобили

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најчудни дизајни на автомобили во историјата

Читај повеќе

Германија против забраната за автомобили со мотори со внатрешно согорување од 2035 година

Читај повеќе

Како да се намали потрошувачката на гориво додека цените вртоглаво растат?

Читај повеќе