ФОРМУЛА 1 2022

Поради пирсингот Хамилтон може да биде исфрлен од Британското ГП

Ф1
Ф.З.
/ 30.06.2022 / 16:52

Британскиот Формула 1 возач Луис Хамилтон, според англиските медиуми, би можел да биде исфрлен од Големата награда на Велика Британија, која се вози в недела, и тоа поради малку бизарна причина.

Имено, Хамилтон влезе во отворена војна со Светската автомобилска федерација (ФИА) околу дозволата за носење накит за време на трките.

Одлуката на ФИА за забрана на секаков вид накит од безбедносни причини стапи во сила утрово и од следната трка ќе почне да се применува, пишува Daily Mail.

Оние кои ќе го прекршат правилото се соочуваат со висока финансиска казна, а во најлош случај и суспензија, што едноставно може да му се случи на Хамилтон.

Британецот наводно нема намера да го отстрани пирсот на носот, а на првата прес-конференција по донесувањето на новата одлука се појавил со неколку прстени и обетки.

Англичаните наведуваат дека сето тоа е дел од протестот поврзан со големиот расистички инцидент чија жртва беше тој.

Да потсетиме, трикратниот шампион во Формула 1, Нелсон Пике, расистички го навреди Хамилтон затоа што во еден бразилски подкаст двапати во последователни реченици го нарече neguinho (негињу), што буквално значи „мал црнец“ или „црнче“.

реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Read more

Ф1

Во шокантен расплет францускиот Ф1 тим загуби двајца возачи за 24 часа

Read more

Корина Шумахер: Михаел ми недостига секој ден, ни фали на сите

Read more

Сензација на Латифи на дождливиот Хунгароринг

Read more

Хамилтон откри кој му бил најтежок противник во кариерата

Read more
 

Спорт

Ѓоковиќ до Кирјос: Ќе освоиш Грен слем ако почнеш да тренираш капуера

Читај повеќе

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Читај повеќе

Македонските кадетки го освоија 12. место на ракометниот Мундијал

Читај повеќе

Седлоски: Одиме на победа со два разлика

Читај повеќе

Мајката на Рабјо последна пречка за трансферот во Манчестер Јунајтед

Читај повеќе
  • play_arrow

Ефектот Мурињо: Рома на пријателска го наполни стадионот и приреди шоу

Читај повеќе

Роналдо додаде причини за заминување од Јунајтед

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд цензуриран поради вулгаризми: Не ми оди јазикот

Читај повеќе
  • play_arrow

Голот со „ножички“ на Меси ги одушеви и противничките навивачи

Читај повеќе