Поради позитивни случаи на коронавирус, Голден Арт КЛ7 во изолација

Ракометниот клуб Голден Арт КЛ7 ја информира спортската јавност и надлежните институции дека по натпреварот од второто коло на македонската Суперлига во ракомет, кој се одигра во Радовиш против истоимениот тим, кај дел играчите се појавија симптоми карактеристични за коронавирусот (покачена температура, губење на вкус и мирис).

„Поради тоа клубот како институција која е максимално одговорна спрема своите играчи и вработени веднаш изврши Ковид тестирање во Клиника „Жан Митрев“ (преку брис од нос и грло) на комплетниот играчки кадар, стручниот штаб и комплетната логистика на клубот, по кое се откриени 16 COVID-19 позитивни резултати. Според прописите за третман на лица кои се COVID-19 позитивни и лицата кои имале контакт со нив, комплетниот играчки кадар ќе биде ставен во изолација во следните 15 денови, соопштија од клубот Голден Арт КЛ7.

Од истиот клуб пред стартот на подготовките за натпреварувачката сезона, беа откриени два случаи позитивни на вирусот и истите беа изолирани и излечени.

Голден Арт КЛ7 апелираат сите клубови и целокупната јавност да ги почитуваат мерките за заштита од коронавирусот.

Тагови
реклама

Зошто коронавирусот е толку опасен за човечкиот организам?

Read more

Храна која е богата со витамин Д

Read more

До СЗО стигна пријава за забрзана регистрација на вакцината Спутник V

Read more

Погледнете што може да направи камера од 3.200 мегапиксели

Read more

Ракомет

Пелистер тесно поразен во првото коло на Европската лига

Read more

Официјално: Одложен натпреварот со ПСЖ поради двајца позитивни во Вардар

Read more

Ракометарите на Вардар не отпатуваа за Париз

Read more

Нов позитивен играч во Металург, целиот тим оди во изолација

Read more

Спорт

Пелистер тесно поразен во првото коло на Европската лига

Читај повеќе

Претседателот на ФИФА позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Официјално: Одложен натпреварот со ПСЖ поради двајца позитивни во Вардар

Читај повеќе

Мурињо: Во Тотенхем нема место за примадони

Читај повеќе

Ракометарите на Вардар не отпатуваа за Париз

Читај повеќе

МекТоминеј: Нема поента да го победиш ПСЖ ако одиграш лошо против Лајпциг

Читај повеќе

Извлечени четвртфиналните двојки во домашниот фудбалски куп

Читај повеќе
  • play_arrow

Рамос е најдобриот дефанзивец во историјата, според France Football

Читај повеќе
  • play_arrow

Модриќ не е загрижен за својата иднина во Мадрид

Читај повеќе