Поради селфи загинати се 379 луѓе во последните 12 години

Поради фотографирање на ризични места  во светот е регистриран 31 несреќен случај со смртен исход во првите седум месеци од оваа година.

Една личност неделно го изгубила животот поради селфи фотографија, е наведено во студијата на фондација специјализирана за тропска и патничка медицина.

Фотографирањето на ризични места ширум светот во периодот од јануари 2008 година до јули минатата година однело најмалку 379 животи, пренесе шпанскиот весник Pais.

Поради селфи фотографии во просек страда по еден човек на секои 13 дена, се наведува во студија на Фондацијата iO, специјализирана за тропска и патничка медицина,

По кратка пауза поради пандемијата овој тренд засилено повторно се појави во првите седум месеци оваа година. Од починатите, 141 биле туристи и 238 локални жители.

Најмногу починати се регистрирани во Индија (100), САД (39) и Русија (33), додека Шпанија со 15 починати го дели шестото место со Австралија.

Авторите идентификувале и десет места во светот со најмногу починати. Без некако редослед, станува збор за Нијагарини Водопади, Големиот Кањон, плажата Пења во Бразил, водопадот Мланго во Кенија, Уралски Планини во Русија, Таџ Махал во Индија и други места.

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

На која возраст жените имаат најсилен сексуален нагон?

Read more

Евакуирани повеќе објекти во центарот на Скопје

Read more

Знаци кои укажуваат дека имате висок холестерол

Read more

Чек дис аут

Топ 10 светски тајни кои никогаш нема да бидат откриени

Read more

Зошто ја користиме изреката „станал на лева нога“?

Read more

Руски измамници продаваат уреди за „дечипирање“ од вакцината против ковид

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Топ 10 светски тајни кои никогаш нема да бидат откриени

Читај повеќе

Како и каде треба да го чувате биберот?

Читај повеќе

Грешка што ја прават паровите кога сакаат да си го подобрат сексуалниот живот

Читај повеќе

Како едноставно да се ослободите од мразот во замрзнувачот?

Читај повеќе

Дали свежото овошје и зеленчук секогаш се поздрави од замрзнатите?

Читај повеќе

Седум знаци дека врската ви е завршена, ама не сакате да признаете

Читај повеќе

Децата не кажуваат дека се анксиозни, но тоа го покажуваат

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет рецепти за есенски крем чорби

Читај повеќе

Зошто ја користиме изреката „станал на лева нога“?

Читај повеќе