Поранешен бунтовник стана претседател на Колумбија, најави преговори со нарко-бандите

Густаво Петро вчера стана првиот левичарски претседател на Колумбија, ветувајќи дека ќе ја обедини поларизираната земја во борбата против нееднаквоста и климатските промени и ќе постигне мир со левичарските бунтовници и криминалните групи.

Петро, ​​поранешен член на герилската група М-19, вчера попладне положи заклетва пред претседателот на Сенатот Рој Барерас на Боливар Плаза во Богота, со околу 100.000 гости, меѓу кои и шпанскиот крал Фелипе Шести, најмалку девет латиноамерикански претседатели и бројни колумбиски достоинственици.

„Не сакам две земји, исто како што не сакам две општества. Сакам силна, праведна и обединета Колумбија“, рече емотивниот Петро во својот инаугуративен говор. „Предизвиците и тестовите со кои се соочуваме како нација бараат период на единство и фундаментален консензус.“

Најави преговори со бунтовниците и нарко-бандите

Петро вети дека ќе ги оживее мировните преговори со бунтовниците на Ослободителната национална армија (ELN) и ќе го примени мировниот договор од 2016 година за поранешните членови на герилската група FARC.

Неговиот министер за надворешни работи рече дека владата ќе се вклучи во дијалог со нарко-бандите и потенцијално ќе им додели на членовите помалку казни во замена за информации за шверцот со дрога. Вооружените групи треба да го прифатат тој договор, рече Петро.

„Ги повикуваме сите кои се вооружени да го остават оружјето во минатото. Да прифатат законски бенефиции во замена за мир, во замена за дефинитивен крај на насилството“, им рече Петро на насобраните граѓани.

Тој, исто така, повика на нова меѓународна стратегија за борба против трговијата со дрога, велејќи дека војната против дрогата предводена од САД не успеа.

„Време е за нова меѓународна конвенција која прифаќа дека војната против дрогата не успеа, дека остави еден милион Латиноамериканци мртви во текот на 40 години и дека 70.000 северноамериканци умираат од предозирање секоја година. Војната против дрогата ја зајакна мафијата и ги ослабе државите“, рече тој.

Економија без јаглен и нафта

Мора да се бориме против климатските промени на меѓународно ниво, но особено во земјите кои испуштаат најмногу стакленички гасови, рече Петро, ​​додавајќи дека Колумбија ќе премине кон економија без јаглен и нафта.

Новиот министер за финансии Хозе Антонио Окампо ќе му предложи на Конгресот во понеделник ревизија на даноците од 5,8 милијарди долари, со што ќе се зголемат даноците на оние со високи примања за финансирање на социјалните програми.

Петро, ​​62-годишен поранешен сенатор, исто така, рече дека приоритет е борбата против гладта во земјата со 50 милиони луѓе, каде што речиси половина од населението живее на одредено ниво на сиромаштија.

Петро, ​​исто така, вети промени во бесплатното јавно универзитетско образование и здравствена заштита и изгради широка конгресна коалиција на леви и центристички партии за да ја усвои неговата платформа.

Ветувањата за пензиски реформи и запирање на експанзијата на нафтената индустрија ги натераа инвеститорите да се нервираат и покрај назначувањето на Окампо, долгогодишен функционер.

Првата Афро-колумбијка на позицијата потпретседател

Новата потпретседателка Франсија Маркез, еколошка активистка и поранешна домаќинка, е првата Афро-колумбијка на оваа функција.

Илјадници поддржувачи на Петро славеа во Богота и пред големите екрани поставени на јавни места низ целата земја.

„Не верував дека ќе доживеам да го видам ова конечно да се случи“, рече Нелсон Молина, 56-годишен водоводџија облечен во маица и капа со Петро. „Знам дека нема да се промениме преку ноќ, ова е само почеток.“

Групи луѓе, исто така, славеа од двете страни на границата меѓу Колумбија и Венецуела, при што десетици се собраа од двете страни на мостот Симон Боливар кој поминува надвор од Кукута.

Петро, ​​поранешен градоначалник на Богота, вети дека ќе ги обнови дипломатските односи со Венецуела, што ќе овозможи продолжување на трговијата меѓу двете земји.

Првата наредба на Петро како претседател беше војската да го донесе мечот на латиноамериканскиот ослободителен херој Симон Боливар - украден во 1974 година од поранешните другари на Педро М-19 - да биде изложен на плоштадот, откако неговиот претходник Иван Дуке не ја одобри неговата употреба во церемонија на инаугурација.

Тагови
реклама

Октоберфест: Пивото никогаш поскапо, посетители значително помалку

Read more

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од јануари

Read more

Победа над Бугарија не е само за гордост: Како зависат ЕУРО 2024 квалификациите?

Read more

Која е Џорџа Мелони, првата жена премиер на Италија?

Read more

Свет

Околу 17.000 Руси викендов ја минале границата со Финска

Read more

Пукање во училиште во Русија, најмалку 13 лица загинаа меѓу кои и деца

Read more

Која е Џорџа Мелони, првата жена премиер на Италија?

Read more

САД и Јужна Кореја почнаа заеднички поморски вежби

Read more
 

Вести

Османи: Информациите дека ќе бидам сменет се лажна веста

Читај повеќе

Јулијана Младеновска-Тешија со „Куќа“ – добитник на „Антево перо“ за 2022

Читај повеќе

Околу 17.000 Руси викендов ја минале границата со Финска

Читај повеќе
  • play_arrow

Пукање во училиште во Русија, најмалку 13 лица загинаа меѓу кои и деца

Читај повеќе

Која е Џорџа Мелони, првата жена премиер на Италија?

Читај повеќе

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од јануари

Читај повеќе

САД и Јужна Кореја почнаа заеднички поморски вежби

Читај повеќе

Променливо облачно со слаб до умерен со повремено засилен ветер од јужен правец

Читај повеќе

Исчезна 43-годишен маж од Тетово

Читај повеќе