Поранешен КГБ агент освои злато на ЗОИ

Иако Дарија Домрачева има зад себе неколку настапи на трките во дисциплината бијатлон на Зимските олимпијади, сепак таа стана препознатлива кај љубителите на зимските спортови преку нешто тотално неповрзано со нејзината спортска кариера.

Дарија Домрачева освои златен медал во трката на женската штафета 4 х 100 метри, што воедно беше нејзин втор медал од Олимпијадата, по сребрениот на женската трка од 12,5 километри.

Таа досега во кариерата има освоено вкупно 6 медали, вклучувајќи и 4 златни медали во бијатлон, дисциплина која е мешавина од крос-каунтри трчање и пукање со воздушна пушка. Целиот нејзин живот е базиран околу подготовка за оваа дисциплина, со оглед на тоа што нејзин маж е Норвежанецот Оле Еинар Бјорндален, кој е најуспешниот натпреварувач во бијатлон на сите времиња.

„Во текот на целата трка сонуваш дека победуваш. Бевме возбудени во текот на целата трка и на крајот се исплатеше“, рече Домрачева по трката.

Но, најинтересниот дел од нејзиниот живот може да се најде во податоците на руските разузнавачки сили, каде пишува дека таа служела во КГБ до 2014 година, по што се повлекла и решила целосно да му се посвети на спортот. Белорусија е последната земја која реши да го задржи името на разузнувачките сили на поранешна СССР.

реклама

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

Постигнат договор за државјанствата, неизвесна работата на Собранието

Read more

Кој од „Friends“ заработил најмногу?

Read more

Останати спортови

Полска ќе ги вакцинира олимпијците за ЛОИ и фудбалерите за ЕУРО

Read more

Норвешкиот скокач Танде пуштен на домашно лекување

Read more

Бруталниот Сенегалец за две минути го совлада противникот во ММА борба

Read more

Убиен поранешниот MMA борач Тајлер Ист

Read more
 

Спорт

Манџукиќ се откажа од мартовската плата бидејќи не играл

Читај повеќе

Ренова го совлада Силекс во воведниот натпревар од 28. коло

Читај повеќе

Јуве без Роналдо против Аталанта

Читај повеќе

Мурињо: Не ми е гајле што рекол Погба

Читај повеќе

Гоце Седлоски нов тренер на Шкупи

Читај повеќе

Пике и Фати во составот на Барселона за финалето на шпанскиот куп

Читај повеќе
  • play_arrow

Солскјер со нетрпение ги очекува натпреварите со Рома

Читај повеќе

Еванс: Еден ден ќе им раскажувам на моите внуци за победата над Ѓоковиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би изгледал трејлер за Македонија на ЕУРО

Читај повеќе