Поранешниот фудбалер Франко Акоста најден мртов

Поранешниот уругвајски фудбалер Франко Акоста (25), кој во текот на својата кариера играше за Виљареал и Расинг Сантандер, е најден мртов откако исчезна во обид да преплива река во областа Канелонес, на југот на земјата.

Според уругвајските медиуми, телото на младиот спортист било пронајдено практично на истото место каде што последен пат бил виден. Крајбрежната служба трагаше по Акоста од саботата, а повеќе детали се очекуваат по истрагата.

URL

Роден во март 1996 година, уругвајскиот фудбалер ја започна својата професионална кариера во Феникс, каде дебитираше во 2013 година. Две години подоцна, напаѓачот настапи за репрезентацијата ан Уругвај на У20 Јужноамериканското првенство и Светското првенство во истата категорија во тим со играчи како Ерик Кабако, Мауро Арамбари, Наитан Нандес и Гастон Перејро.

URL

Истата сезона, Акоста беше ангажиран од Виљареал, каде главно играше за вториот тим, а нешто подоцна стигна и до првиот тим и во јуни 2015 година го направи своето деби во Лига Европа на УЕФА во победата на „Жолтата подморница“ над француски Лион со головите на Сориан и Батиста.

URL

Конечно, во 2018 година, отиде во Расинг Сантандер, клубот каде ја помина сезоната пред да се врати во Уругвај, каде ги бранеше боите на нисколигашите Пласа Колонија, Бостон Ривер и Атенас де Сан Карлос каде го имаше последниот ангажман.

реклама

Хороскопски знаци во кои се раѓаат најверните партнери

Read more

Баљум Баљум и Тетово велоград

Read more

Австрија ќе испрати 651.000 дози вакцини од ЕУ за Западен Балкан

Read more

Кран го донесе огромниот кревет во новата вила на Роналдо

Read more

Фудбал

Перес уверува: Гарантирам дека нема да има суспензии

Read more

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Read more

Озил: Детскиот сон е освојување на СП и ЛШ, а не на Супер лига

Read more

УЕФА, Премиер лига, Ла Лига и Серија А се обединија против Супер лигата

Read more
 

Спорт

Перес уверува: Гарантирам дека нема да има суспензии

Читај повеќе

Челси, Сити и Реал пред исфрлање од ЛШ, одлуката в петок

Читај повеќе

Озил: Детскиот сон е освојување на СП и ЛШ, а не на Супер лига

Читај повеќе

УЕФА, Премиер лига, Ла Лига и Серија А се обединија против Супер лигата

Читај повеќе

Претседателот на УЕФА е особено повреден од предавството на еден човек

Читај повеќе

УЕФА го возвраќа ударот: Тешки санкции за учесниците во Супер лигата

Читај повеќе

Бајиќ е новиот селектор на македонската кошаркарска репрезентација

Читај повеќе

Тотенхем го отпушти Мурињо

Читај повеќе
  • play_arrow

YouTube ѕвездата Џејк Пол го нокаутира славниот ММА борач Бен Аскрен

Читај повеќе