Поранешниот голман на Челси тешко нокаутиран во KSW

Поранешниот голман на лондонски Челси, Рикардо Прасел (33), кој во последните години гради ММА кариера, по подолга пауза се врати во октагонот и настапи на синоќешниот настан KSW 94 во Гдањск, Полска.

Прасел се пресмета со Словакот Стефан Војчак, што му беше прва по двегодишна пауза, а заврши лошо за поранешниот член на двократниот европски шампион во фудбал.

Прасел беше лошо нокаутиран во текот на втората рунда, кога Војчак насилно го затресе со разорен аперкат и го испрати на подот.

URL

Судијата веднаш го прекина мечот, а Прасел долго време не можеше ниту да стане од подот на октагонот, додека лекарите му пружија помош бидејќи пред нокаутот при пад се здоби и со тешка повреда на рамото.

Ова е петти пораз за Прасел во неговата кариера од 13 победи, а претходно имаше удар во шампионскиот појас во тешка категорија во KSW во 2022 година, кога беше поразен од доминантниот шампион Фил Де Фрис.

За време на неговата кратка фудбалска кариера, Прасел беше трет голман на Челси зад Петр Чех и Енрике Иларио. Се очекуваше чекор по чекор да го преземе статусот првотимец, но повредите го оддалечија од фудбалските терени.

реклама

Останати спортови

Титмус постави нов светски рекорд на 200 метри слободно

Read more

Осумгодишниот Павел Наков е државен првак во спортска гимнастика

Read more

Тешка повреда на олимписката шампионка во спринт

Read more

Ивановски на ЕП постави нов државен рекорд во полумаратон

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Новак Ѓоковиќ почна да тренира по операцијата на коленото

Читај повеќе
  • play_arrow

Навивач на Шкотска изведе иконска сцена од Braveheart пред стотици Германци

Читај повеќе
  • play_arrow

Словенија го освои ЕУРО 2024, ама во најдобро пиво

Читај повеќе

ПСЖ за 20 милиони го купи најдобриот руски голман

Читај повеќе
  • play_arrow

Далас на крилјата на Дончиќ го замрзна Бостон на -38 и ја продолжи финалната серија

Читај повеќе

Трагедија: Почина голманот на Црна Гора, Матија Шаркиќ

Читај повеќе

Спалети им забрани многу работи на фудбалерите на Италија

Читај повеќе

Пепе и Роналдо се најстарите фудбалери на ЕУРО 2024

Читај повеќе

Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Читај повеќе