Свет

Поранешниот претседател на Јужна Кореја осуден на 15 години затвор

5. октомври 2018 - 9:37 | Б.С.Б.

Судот во Сеул го осуди Ли Мјунг-бак, поранешниот претседател на државата, на 15 години затвор поради корупција.

Ли е четвртиот претседател на Јужна Кореја кој ќе оди во затвор. Неговата наследничка Парк Геун-хје е затворена поради корупциски скандал, таа беше сменета од функцијата во 2017 година.

Ли беше обвинет дека примил околу 10 милони долари нелеглани средства од компании. Тој ги отфрли обвинувањата и изјави дека истрагата е политички мотивирана. Седумдесет и шестгодишниот Ли беше претседател од 2008 година до 2013 година. Покрај затворската казна треба да плати и парична казна од 10 милони евра.

Тој се наоѓа во затворот во Сеул од апсењето во март.

Коментирај