Поранешниот репрезентативец Марковски нов тренер на Металург

Скопје, 23 март 2021 (МИА) – Поранешниот македонски ракометен репрезентативец Иван Марковски е назначен за нов тренер на Металург, потпишувајќи договор на 30 месеци со клубот за кој настапуваше како играч.

Фото: 24rakomet.mk

– Иван Марковски од денеска му се придружува на стручниот штаб, како дел од еден долгорочен проект за силен Металург. Веќе од утре седнува на тренерското столче и ќе работи со тимот во наредните 2,5 години, изјави вечерва за клупскиот сајт првиот човек на Металург, Зорица Блажевска.

Марковски, покрај Металург, на домашна сцена настапуваше и за екипите на Пелистер и Вардар, а зад себе остави и богата меѓународна кариера како член на хрватските екипи Метковиќ и Загреб, италијанскиот Џенерали Трст, саудискиот Ал Шабаш и Арагон од Шпанија. Како тренер дебитираше на клупата на Работник, а потоа со успех го водеше францускиот женски тим Ле Самбр Авенуа.

реклама

Шест знаци дека пиете премногу вода

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Read more

Жителите на Ново Маало во одбрана на проектот спроти „Холидеј Ин“

Read more

Ракомет

Вардар со два пораза од Веспрем елиминиран од Лигата на шампиони

Read more

Кире Лазаров стана рекордер по број на настапи во Лигата на шампионите

Read more

Еурофарм Пелистер убедливо поразен од Магдебург

Read more

Поранешниот репрезентативец Марковски нов тренер на Металург

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

SportKlub: Македонија - репрезентативен фудбал во својата суштина

Читај повеќе

Норвешкиот скокач Танде пуштен на домашно лекување

Читај повеќе
  • play_arrow

Отказ за судијата кој не го виде голот на Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

Милан тргнува по голгетерот Влаховиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Лука Дончиќ, не си реален!

Читај повеќе

Медведев позитивен на корона, го пропушта Монте Карло

Читај повеќе

Капитенот Рамос има ковид и го пропушта Ливерпул

Читај повеќе

Да се живи и здрави спонзорите – кој клуб има „најскап дрес“?

Читај повеќе

Момците на Зидан преуморни - што се случува на тренинзите на Реал?

Читај повеќе