Порно сајтовите воведуваат големи промени за корисниците

Порно веб-страниците би можеле да се соочат со голем број големи промени, вклучувајќи проверка на кредитни картички и соодветни идентификатори со фотографии за да потврдат дека корисниците се над 18 години, како дел од новиот закон за онлајн безбедност на ОК.

Регулаторот Ofcom (Канцеларија за комуникации) објави нацрт-упатство за платформи за тоа како да се заштитат децата од порнографија за да се осигура дека бизнисите се усогласени со новите закони за интернет.

Препораките вклучуваат совпаѓање со лична карта на фотографија - каде што поставен документ, како што е пасош, се споредува со слика направена во тоа време, пренесува SkyNews.

Препораките наведуваат дека веб-локациите мора да користат методи кои се технички прецизни, робусни, сигурни и праведни за да се спроведе проверка на возраста. Според Законот за онлајн безбедност, платформите кои не се во согласност со новите закони може да се соочат со парични казни.

„Порнографијата е премногу лесно достапна за децата на интернет и новите закони за безбедност на интернет се јасни и мора да се променат“, рече извршната директорка на Ofcom, Дам Мелани Доус.

Конечната верзија на нацрт-насоките треба да биде објавена на почетокот на 2025 година.

реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Интернет

5 места во домот каде не треба да стои Wi-Fi рутерот - интернетот ќе биде бавен

Read more

Дали ја добивте новата опција на платформата X?

Read more

YouTube Shorts сега овозможува сечење и ремиксирање видеа

Read more

Хакерите го користат ChatGPT за да ги усовршат сајбер нападите

Read more
 

Гик

Одлични вести за корисниците на Windows 11

Читај повеќе

Археолозите во Помпеја пронајдоа фреска на која се прикажани митолошки брат и сестра

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа кога најбрзиот дрон во светот го следи Макс Верстапен?

Читај повеќе

Сега има микропластика во секоја тестирана плацента на трудниците

Читај повеќе

И убавец и ѕвер – гејмерскиот лаптоп што го освои светот

Читај повеќе

Една од најголемите римски трагедии: Масакрот во Каледонската шума

Читај повеќе

Viber доби одлична функција - организирање разговори во папки

Читај повеќе

Северна Кореја сè уште го контролира својот прв сателит кој има неочекувана способност

Читај повеќе
  • play_arrow

Call of Duty: Warzone Mobile пристигнува на 21 март

Читај повеќе