Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Скопје, 8 јули 2020 (МИА) – Порнографски видеа и фотографии со експлицитна содржина со девојки и жени од Гевгелија и околината се споделуваат преку Viber и Messenger. Случајот е пријавен во Министерството за внатрешни работи.

Екслицитните видеа и фотографии пристигнале до редакцијата на „Слободен печат“, кој случајот го пријавил во МВР.

„Слободен печат“ објави дека до нивната редакција пристигнале десетина порнографски видеа и фотографии со експлицитна содржина на кои се гледаат ликовите на девојки и жени од Гевгелија и од Богданци. Овие видеа масовно се споделувале по приватни канали од еден на друг корисник во Гевгелија овие денови, а жените и девојките што се на нив, се мета на јавен линч на своите сограѓани, кои не само што ги споделувале клиповите по пат на системи за пораки, како Viber и Messenger, туку и создавале адаптации на логоа од порнографски сајтови насловени како „ГевгелијаХаб“.

Од МВР за МИА потврдија дека случајот е пријавен и дека се постапува по него, но напоменуваат дека според досегашните сознанија не станува збор за случај оној налик на „Јавна соба“, кој одекна во јавноста на почетокот на годината. Во тој случај фотографии и видеа со девојки, од кои некои малолетни, се споделувале подолг временски период во групата „Јавна соба“ на социјалната мрежа Telegram. Некои од фотографиите биле преземени од профили на социјалните медиуми, некои, пак, биле дел од приватна комуникација со поранешен партнер, за потоа да бидат злоупотребени и пуштени во отпег во „Јавна соба“.

Од МВР за МИА посочуваат дека во овој случај станува збор пред сè за приватно снимени фотографии и видеа, кои биле за лична употреба, а потоа се злоупотребени. Тие, додаваат од полицијата, не се објавуваат во некоја група или на некоја платформа, туку се препраќаат од еден на друг корисник преку пораки на Viber и Messenger. Сепак, случајот ќе се испитува и допрва ќе се утврдува за што станува збор.

МИА побара одговор и од гевгелиската полиција, од каде ни посочија дека тие се информирани, дека ги детектираат информациите и сè уште утврдуваат за што станува збор.

Едно од видеата било претходно споделувано и во „Јавна соба“

За случајот е информиран и Хелсиншкиот комитет за човекови права, кој нагласи дека собира информации и најавува соодветни дејствија.

-После Јавна соба и масовното сексуално вознемирување на текстилните работнички на Facebook група следи нов скандал ГевгелијаХаб. Ги ѕирнав тие материјали и одговорно тврдам дека барем едно видео од овие беше споделено и на Јавна соба. Замислете тие жени се трет пат (еднаш кога биле споделени од оној кому му ги пратиле или ги снимал/сликал, вторпат на Јавна соба и сега најтешко во локалната средина во која живеат) жртви на сексуално вознемирување кое може сериозно да го наруши нивното ментално и физичко здравје, напиша на својот Facebook профил, Ирена Цветковиќ од Коалицијата Маргини.

Таа забележа дека истрагата за „Јавна соба“ завршила со кревање рамена на МВР со изговор – „Telegram не ни дава податоци“.

-Стварно ли? Па едно кафе џандар да испие у Гевгелија за 30 мин ќе ја дознае цела багра која го прави ова. Чудно како за секунда се фаќаат лица кои преку интернет се закануваат на политичари и нафатирани бизнисмени, а целиот систем и држава колабира во немоќ кога жртви се обични жени и девојки, нагласи Цветковиќ на Facebook.

„Јавна соба“ на почетокот на февруари беше затворена. Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика во координација со СВР Скопје тогаш изврши идентификација на сопственикот на „Јавна соба“ со иницијали Д. К. од Скопје и еден од администраторите на групата со иницијали М.П. исто така од главниот град. Групата броела над седум илјади членови, а откако МВР покрена истрага, бројот драстично се намалуваше, а како што информираше тогаш министерот за внатрешни работи Наќе Чулев станува збор за околу 800 фотографии и видеа, претежно од Facebook, Instagram и интернет, но има и приватни фотографии и видеа.

Целта и намерата при креирањето на „Јавна соба“ требаше да се разоткријат во текот на истрагата. Првично од нејзиниот основач беше посочено дека групата ја отворил заради забава и размена на смешни видеа, но целата работа излегла од контрола. 

реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Четири хороскопски знаци кои важат за најжешки во кревет

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Хроника

Приведен осомничен за запалените возила на ЕВН во Тетово

Read more

Убиство во Инџиково, скопјанец убиен од две маскирани лица

Read more

Казна за 470 лица за неносење маска во изминатото деноноќие

Read more

Запалени две возила на ЕВН во Тетово

Read more

Вести

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Читај повеќе

Рекорден дневен број на тестови, активни случаи се помалку од 3.000

Читај повеќе

Родители во Хрватска со кампања против враќање на децата на училиште во пандемија

Читај повеќе
  • play_arrow

Хаос на албанско-грчката граница, заглавени илјадници албански граѓани

Читај повеќе

Лукашенко: Жив сум и не сум избегал од Белорусија

Читај повеќе

Нови 160 случаи со COVID-19, тројца починати, 368 оздравени пациенти

Читај повеќе

Без негативен ПЦР-тест за влез во Грција само возачи на товарни моторни возила

Читај повеќе

Шилегов: Во Вардариште не се депонира нов отпад

Читај повеќе

Од утре задолжителен ПЦР тест за влез во Србија

Читај повеќе