Порошенко ставен на „црната листа“, се обиде да ја напушти Украина

Б.С.Б.
/ 28.05.2022 / 10:21

Поранешниот украински претседател Петро Порошенко доцна синоќа бил вратен од граница, во обид да ја напушти земјата и да влезе во Полска.

Украинските медиуми пренесуваат дека Порошенко се обидел да ја напушти земјата, а на неговата страница „Европска солидарност“ тврдат дека властите го ставиле на „црна листа“ и дека му е забрането да ја напушти земјата.

Потпретседателката на украинскиот парламент Ирина Герашченко, воедно и пратеничка од партијата на Порошенко, соопшти дека поранешниот украински претседател имал намера да присуствува на годишната седница на парламентарниот собир на НАТО, кој се одржува на 29 и на 30 мај во Литванија.

Таа наведе дека на 31 мај и 1 јуни Порошенко требало да учествува на состанокот на Европската народна партија, но сега се е доведено во прашање откако доцна синоќа беше запрен на контролен пункт каде му беше врачена наредба со која му е забрането да патува надвор од земјата.

Според пишувањето на Украинска Правда, зад сето ова може да стои истрага поради можно велепредавство во кое е опфатен Порошенко, поради што уште во јануари, по враќањето од краток егзил во Турција, му беше одредена мерка забрана за напуштање на Киевската област.

 

реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Свет

Песков: Русија ќе ја прекине офанзивата кога Украина ќе капитулира

Read more

Шведските Курди стравуваат: Ќе ја платиме цената за влез во НАТО

Read more

Дете во Канада почина откако било оставено во вжештен автомобил

Read more

101-годишен поранешен чувар во нацистички логор осуден на пет години затвор

Read more
 

Вести

Песков: Русија ќе ја прекине офанзивата кога Украина ќе капитулира

Читај повеќе

Шведските Курди стравуваат: Ќе ја платиме цената за влез во НАТО

Читај повеќе

Адеми: Жалам за инцидентот, имаше насилство врз мене

Читај повеќе
  • play_arrow

Синедејс 2022 отвора со македонската премиера на играниот филм „Мими“

Читај повеќе

Претреси во штипскиот затвор: Пронајдени мобилни телефони, оружје, пари и дрога

Читај повеќе

Дете во Канада почина откако било оставено во вжештен автомобил

Читај повеќе

Продолжен притворот за лице осомничено за трговија со две девојки

Читај повеќе

101-годишен поранешен чувар во нацистички логор осуден на пет години затвор

Читај повеќе

Синдикатот на УКИМ го одложи протестот, за барањата ќе има дијалог со МОН и МФ

Читај повеќе