Porsche 75-тиот роденден ќе го прослави со концептот Vision 357

Компанијата Porsche годинава слави 75 години од своето постоење, а по тој повод подготви и посебен концепт наречен Vision 357.

Првиот модел на Porsche пристигна во јуни 1948 година и ја носеше ознаката 356, а новиот концепт Vision 357 му оддава почит. Тимот на Style Porsche работеше напорно на интерпретација на 356 за модерната ера.

„Концептот е обид да се комбинира минатото, сегашноста и иднината со кохерентност“, рече Махаел Мауер, потпретседател на Style Porsche. Концептот 357 ги усвои пропорциите на оригиналот, но додаде напредни стилски детали.

Една од најзабележливите карактеристики на концептот е неговата „елеганција“. Нема рачка на вратата бидејќи дизајнерите ја „скриле“ во задното странично стакло. Камерите ги заменуваат традиционалните странични ретровизори, а предните и задните светла се наоѓаат зад перфорациите во панелите на каросеријата. Третото стоп светло е во задната табла, исто така потсетува на оригиналниот 356.

Првите примероци на моделот 356 имаа поделено ветробранско стакло, што не е случај со концептот, но Porsche си „поигра“ со стаклото и го „завитка“ околу црните А-столбови за да ги обедини трите прозорски елементи во еден и на тој начин создаде изглед на визир за шлем. Концептот доби сет од 20-инчни магнезиумски бандажи со „напредни аеродинамични“ карбонски капаци.

Каросеријата е обоена во две бои, доминира Ice металик сивата, додека Grivola металик сивата боја го истакнува предниот браник.

Фото галерија

Голем број налепници со бројот 75 ги красат вратите и хаубата, додека суптилните 357 налепници се на предните браници и на задната табла. Порше дури ги означи и доводниците на задните странични стакла со налепници Air и стрелки кои укажуваат на доводниците.

Назад се наоѓаат две издувни цевки од титаниум, кои имаат синкав изглед и керамичка внатрешност.

Vision 357 е фокусиран на стилот, така што погонската единица се наоѓа на задното седиште. Сепак, Porsche го разви на платформата на моделот 718 Cayman GT4 RS, па се работи за 4,0-литарски 6-цилиндричен мотор кој „теоретски“ развива 493 КС.

Јавноста ќе има можност концептот да го види на специјална изложба во Берлин на прославата на 75-тиот роденден на спортските автомобили Porsche. Ќе се отвори на 27 јануари и ќе трае до средината на февруари, но Porsche планира да го претстави концептот и на други меѓународни настани во текот на годината.

Тагови
реклама

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Read more

Концепти

Италијанците го претставија концептот Quintessenza: GT што се претвора во пикап

Read more

Новиот хиперавтомобил на MG забрзува до стотка за 1,9 секунди

Read more

Поблиску до ѕвездите со концептот Chrysler Halcyon

Read more

Hyundai на 4 нозе: Електромобилот изгледа како од филм, но производителот има сериозни планови

Read more
 

Автомобили

Двојно поголеми се шансите пешак да го удри електричен отколку автомобил со SUS мотор

Читај повеќе

Lamborghini го повлекува Urus: Хаубата може да се откачи при големи брзини

Читај повеќе

Volvo има нов адут: Робо-камион

Читај повеќе

Продажба на автомобили во ЕУ: Дизел и електричните автомобили се речиси изедначени

Читај повеќе

Кинезите не попуштаат: Има ли надеж за поевтини европски електрични автомобили?

Читај повеќе

САД и Кина во трговска војна, Европа губи

Читај повеќе

Самоуправувачките автомобили на британските патишта од 2026 година

Читај повеќе

Која е функцијата на малите капаци кај новите автомобили?

Читај повеќе

Кои грешки најчесто ги правиме при складирање на зимските гуми?

Читај повеќе