Porsche го откри изгледот на прототипот на кабриолетот Cayenne

Годинава Porsche го слави 20-тиот роденден на моделот Cayenne и по тој повод откри изглед на уникатен прототип.

Станува збор за кабриолет верзија на првата генерација на Cayenne која би се појавила на пазарот истовремено со исто толку чудниот Nissan Murano CrossCabriolet.

Од Porsche велат дека почнале да размислуваат за различни стилови на Cayenne веднаш откако моделот се појавил на пазарот во 2002 година. Се разгледувале три опции: купе, поголем модел со три реда седишта и кабриолет.

Сепак, Porsche се откажа од кабриолетот и го направи Package Function Model прикажан на фотографиите. Во компанијата не биле сигурна кога станува збор за изгледот на задниот дел, па прототипот заврши со два различни дизајни на двете страни. Прототипот не е во возна состојба и ги нема зајакнувањата на каросеријата кои се неопходни за кабриолетите. Има мек покрив кој се протега од столбовите А до подигнатиот дел од покривот назад. Страничните прозорци се заострени така што кабриолетот има поелегантен изглед. Двете врати се подолги за 20 сантиметри од оние на стандардниот Cayenne.

Мекиот покрив може да се отстрани рачно, но Porsche развива механизам за електронски покрив. Направена е и компјутерска симулација која покажува како задниот панел би се отворил и би направил простор за покривот. Решението е слично на она што се користи за моделот Porsche 911 Targa од генерацијата 991.

Два фактора спречиле кабриолетот Cayenne да биде пуштен во производство. Првата е оценката на компанијата дека кабриолетот нема да биде особено профитабилен, а од Porsche не биле сигурни ни дека дизајнот ќе биде доволно привлечен.

Porsche моментално работи на освежување на моделите Cayenne и Cayenne Coupe, кои би можеле да се појават веќе оваа година. Кабриолетот останува само идеја.

Тагови
реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Концепти

FZero со 1.169 КС е новиот бетмобил дизајниран за патеки

Read more

Porsche го откри изгледот на прототипот на кабриолетот Cayenne

Read more

Alfa Romeo подготвува суперавтомобил за следната година

Read more

Škoda Enyaq претворена во практичен кампер

Read more
 

Автомобили

FZero со 1.169 КС е новиот бетмобил дизајниран за патеки

Читај повеќе
  • filter

Кои се десетте најбрзи електрични автомобили?

Читај повеќе

Германците не се откажаа од возење автомобили и покрај билетите за јавен превоз од 9 евра

Читај повеќе

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Читај повеќе

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Читај повеќе

Каде во Европа е најевтино горивото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто не е паметно да ги качувате нозете на контролната табла додека се возите?

Читај повеќе
  • filter

Porsche го откри изгледот на прототипот на кабриолетот Cayenne

Читај повеќе

Volkswagen го укинува Golf: Би бил прескап

Читај повеќе