Португалија со рекорден број починати за еден ден, се подготвуваат построги мерки

Португалија потврди рекордни 167 смртни случаи од коронавирус и рекорден број пациенти на интензивна нега, објавија денеска здравствените власти.

Во земја со 10 милиони жители, вкупно 9.028 лица починале од почетокот на пандемијата.

Рекордни 664 пациенти со COVID-19 се на интензивна нега. 

Португалија, која го помина првиот бран на пандемијата со помалку заразени и смртни случаи од повеќето европски земји, речиси го удвои бројот на кревети за интензивна нега од почетокот на пандемијата кога имаше 528 и најниска стапка на инфекција на 100.000 жители во Европа.

Властите подготвуваат нови мерки затоа што жителите не се придржуваат кон воведените мерки како што е задолжителната работа од дома. 

реклама

Lidl доаѓа во Северна Македонија

Read more

Првпат на реклама: Вака изгледаат градите на жените кои дојат

Read more

Во Помпеја откопана античка римска кочија

Read more

Илон Маск, тргни се да помине дечково

Read more

Свет

Лавров: Ќе им одговориме на САД ако воведат санкции кон Русија

Read more

Што треба да знаете за петте најголеми воени сили во светот?

Read more

Стотици номинации за годинашната Нобелова награда за мир

Read more

Ослободени киднапираните девојчиња во Нигерија

Read more
 

Вести

ОЈО побара притвор за тројца учесници во протестите за пресудата во „Монструм“

Читај повеќе

ДЗС: Досега евидентирани 11.149 лица преку апликацијата за самопопишување

Читај повеќе

Заев: Истрагата за обидот за бегство на Мијалков мора да се спроведе до крај

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 726 новозаразени и 7 починати

Читај повеќе

Приведен тетовец за издржување казна затвор

Читај повеќе

Дигитализација на јавните обвинителства и воведување е-инспектор, дел од мерките против корупцијата

Читај повеќе

Минатата година БДП со стапка од минус 4,5 отсто

Читај повеќе

Лавров: Ќе им одговориме на САД ако воведат санкции кон Русија

Читај повеќе

Компаниите може да аплицираат за февруарска помош за плати цел март

Читај повеќе