Посебен сообраќаен режим утре во Скопје

Поради одржување на спортско-рекреативната трка „Прв до врв“, утре ќе има посебен сообраќаен режим во македонската престолнина.

Фото: Прв до врв

Како што информираат од Министерството за внатрешни работи, велосипедската трка почнува во 9:45 часот од Музејот на град Скопје по што продолжува по булеварот „Св. Климент Охридски“, булеварот „Мајка Тереза“, улицата „Тодор Александров“, локалниот пат за Средно Водно до врвот на Водно, „Милениумски Крст“.

Планинарите стартуваат во 10 часот, а трасата на движење почнува пред основното училиште „Кочо Рацин“ и продолжува по улицата „Тодор Александров“ и улица „Салвадор Аљенде“, ридско пешачките патеки кон Средно Водно и од Средно Водно кон Милениумскиот крст.

– Од тие причини Одделението за безбедност на патниот сообраќај ќе преземе мерки за посебен режим на сообраќајот на горенаведените сообраќајници, а сообраќајот ќе се пренасочува по околните сообраќајници. МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат наредбите што ги издаваат полициските службеници по сообраќајниците каде што ќе се одвива трката, е наведено во соопштението од Министерството.

реклама

Заврши најкрвавата битка во Украина, Азовстал во рацете на Русите

Read more

Полска бара демилитаризација и преименување на Калининград, Русите се изнасмеаја

Read more

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Read more

Обрнете внимание: 6 важни симптоми кои укажуваат на опасен рак

Read more

Македонија

СОНК и МОН ги усогласија ставовите – платите од септември ќе се зголемат за 15 проценти

Read more

Пороен дожд и грмежи во попладневните и вечерните часови

Read more

176 нови ковид случаи во три дена, нема починати

Read more

Сончево и топло, максимална температура до 32 степена

Read more
 

Вести

СОНК и МОН ги усогласија ставовите – платите од септември ќе се зголемат за 15 проценти

Читај повеќе

Нафтата најскапа во последните седум недели

Читај повеќе

Русија побара од судот да го прогласи Азов за терористичка организација

Читај повеќе

Пороен дожд и грмежи во попладневните и вечерните часови

Читај повеќе

ЕУ има член што обезбедува колективна одбрана во случај на воен напад

Читај повеќе

Најдени оружје и дрога при претрес, приведен скопјанец

Читај повеќе

176 нови ковид случаи во три дена, нема починати

Читај повеќе

Необична снимка: Уште еден доказ дека со Путин нешто не е вo ред?

Читај повеќе

Промена на неутралноста: Швајцарија сака да влезе во НАТО?

Читај повеќе