Посен десерт: Полнети јаболка со мед и ореви

Овој десерт се подготвува лесно, а еве што ви е потребно.

Состојки:

Четири големи јаболка

100 гр. oреви

4 лажици мед

1 лажичка суво грозје

1 лажичка цимет

Начин на подготовка:

Исечете го врвот на јаболкото, потоа со лажица извадете го средишниот дел. Оревите исецкајте ги ситно и промешајте ги со суво грозје, па наполнете ги јаболката. Наредете ги во длабока тава, налијте малку вода и печете околу 15. минути. Откако ќе се изладат, наредете ги на чинија. Секое од јаболката прелијте ги со лажица мед и наросете малку цимет.

реклама

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Конор Мекгрегор ја запроси Ди по 12 години врска

Read more

Најдобри вежби за стомачни мускули, научно докажано

Read more

Психопатите и нарцисоидните луѓе почесто не ги почитуваат мерките за заштита од COVID-19

Read more

Рецепти

Идеја за ручек: Тестенини со лосос по рецепт на Џејми Оливер

Read more

Направете сами: Здрави летни коктели за разладување

Read more

Десерт на денот: Суфле палачинки

Read more

Индиска кујна: Научете неколку рецепти

Read more

Магазин

  • play_arrow

Што се случува во телото кога јадете брза храна?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобри вежби за стомачни мускули, научно докажано

Читај повеќе

Психопатите и нарцисоидните луѓе почесто не ги почитуваат мерките за заштита од COVID-19

Читај повеќе

Лилјана, Христијан и Емри се пациентите кои добија нов бубрег

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за ручек: Тестенини со лосос по рецепт на Џејми Оливер

Читај повеќе
  • filter

Конор Мекгрегор ја запроси Ди по 12 години врска

Читај повеќе

Објавен првиот Водич за справување со невролошки заболувања во услови на COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете сами: Здрави летни коктели за разладување

Читај повеќе
  • play_arrow

10 вежби за слабеење кои секој може да ги прави дома

Читај повеќе