Посен похуван ослич во маринада од лимон и зачини

За оваа популарна риба има вкусен посен рецепт со маринада која му дава арома.

Посниот похуван ослич се прави со маринада од лимон, масло, сол, суви билки, бибер и црвена пипер. 

Потребни состојки:

  • 2 кг ослич

за маринадата:

  • 150 мл масло
  • 3 лимони
  • сол
  • бибер
  • мешавина од суви мелени зачини
  • мелена црвена пипер

за похување:

  • 5 лажици пченкарно брашно
  • 5 лажици пченично брашно

Подготовка:

Прво исчистете го и измијте ја рибата, па исечете ја на парчиња. Тргнете ја на страна за да ја направите маринадата. Во сад исцедете ги сите лимони и во него додајте ги сите потребни зачини, па добро измешајте. Секое парче риба натопете го во маринадата и наредете го во еден сад. Прелијте ја преостанатата маринада врз осличот. Покријте со фолија и оставете го во фрижидер најмногу 2 часа.

Измешајте го пченичното и пченкарното брашно, а потоа секое парче ослич превртете го во оваа смеса. Наредете ги парчињата ослич на плех покриен со хартија за печење.

Секое парче можете да го премачкате со малку масло по ваш избор, доколку сакате. Загрејте ја рерната на 180°C и печете ја рибата 15 минути. Извадете ги и свртете ги парчињата риба и печете уште 10 минути. Послужете и уживајте во посниот пржен ослич.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Рецепти

Со еден мал трик лава колачот секој пат ќе излезе совршено

Read more

Посно, лесно и брзо: Ориз со зеленчук

Read more

Рецепт за имунитет: Јунешко со зелка и целер

Read more

Зошто оризот треба да се натопи во вода пред подготовка?

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои не се љубоморни: имаат целосна доверба

Читај повеќе

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Читај повеќе

Најшармантните хороскопски знаци: Носат неодолива енергија

Читај повеќе

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Читај повеќе

Зошто не треба да се спие со отворени завеси?

Читај повеќе

Викенд хороскоп од 12 до 14 април за секој знак од зодијакот

Читај повеќе

Промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

Читај повеќе

Дали секс двапати во една вечер ги зголемува шансите за забременување?

Читај повеќе
  • play_arrow

Господ ми даде сила, ја фатив за уши и успеав да ја турнам, раскажува сточарот кој беше нападнат од мечка

Читај повеќе