Фудбал

Последен аплауз за Емилијано Сала

17. февруари 2019 - 11:49 | А.С.

Аргентинскиот фудбалер Емилијано Сала кој трагично загина во авионска несреќа, денеска беше погребан во родниот град.

Сала беше кремиран околу 15 часот и 30 минути по локално време, по свеченото збогување во гратчето Прогресо во близина на Санта Фе.

Голем број сограѓани, фанови, пријатели и членови на семејството дојдоа да се збогуваат со 28-годишниот фудбалер и му дадоа последен аплауз додека го изнесуваа ковчегот од клубот од неговото детство Атлетико и Сосијал Сан Мартин.

Сестрата на Сала, Ромина, не можеше да ги спречи солзите кога виде како присутните го испратија брат ѝ.

На погребот присуствуваа менаџерот на Кардиф Нил Вернок и извршниот директор Кен Чо. Кардиф беше клубот каде Сала направи трансфер од Нант, но никогаш не заигра таму.

Утврдено е дека Сала починал од удар на главата и телото во авионската несреќа на 21 јануари. Телото беше најдено минатата недела на дното на Англискиот Канал, заедно со остатоци од авионот. Телото на пилотот уште не е најдено.

Коментирај