Последен Г7 самит за Меркел, прв за Бајден

Самитот Г7 во Корнвол за германската канцеларка Ангела Меркел е последниот настап меѓу шефовите на држави и влади на седумте најразвиени индустриски земји, на кој за првпат Џозеф Бајден учествува како американски претседател.

– We can do it. ‘Wir schaffen das!’, I think is the phrase. Clearly! (Можеме. Можеме да успееме! Мислам дека така е изреката! Секако!), рече Борис Џонсон во 2019 година, алудирајќи на изреката на канцеларката од 2015 година. Ексцентричниот Британец тогаш беше прв гостин премиер во Берлин, каде го пречека Ангела Меркел.

Денеска ситуацијата е спротивна. Ангела Меркел за последен пат е меѓу нејзините колеги од Г7. А тој, Британецот, сега е домаќин на самитот Г7 во Корнвол, на кој присуствува и „долгогодишната“ германска канцеларка, пренесува Дојче веле.

-Јас сум од оние кои можат многу јасно да изразат што сакаат, рече Меркел на еден од бројните самити на Г7. Во меѓувреме, сите го разбраа тоа или мораа да го прифатат со голема тешкотија. Ова е нејзин 15-ти самит на Г7.

Германската канцеларка виде многу и политички ги преживеа Берлускони, Саркози и Трамп. Сите дојдоа – и си заминаа. Единствено таа остана.

Канцеларката како „мерка за градење доверба“

Шефот на Конференцијата за безбедност во Минхен, Волфганг Ишингер, еднаш кажа: Канцеларката е мерка за градење доверба, давајќи и го на канцеларката искрениот комплимент „Предвидлива. Доверлива!“. А тоа не важи за секој учесник на важни конференции.

-Никогаш не сум видела шеф на влада кој постојано ги доведува во прашање одлуките на неговиот претходник, рече канцеларката Меркел на самитот на Г8 во Јапонија во 2008 година.

Но, од доаѓањето на Трамп се се промени. Ишингер тоа го нарече пресвртница во германско-американските односи, бидејќи до доаѓањето на Трамп, за Германија не беше важно дали тој е демократ или републиканец во Белата куќа.

-Сите тие беа наши пријатели. Но, тоа веќе не е случај, рече тогаш Ишингер.

Европа и Германија сега мора да му помогнат на Бајден за да може Америка повторно да му помогне на светот.

Ишингер го изразува ова на подраматичен начин и вели дека Бајден ќе загуби на следните избори доколку не може да им објасни на Американците зошто неговата политика заснована на соработка е добра за нив.

„Долго чекавме на ова“

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас посочува дека со Бајден ќе почне обновувањето на нешто што некогаш само по себе се сметаше за здраво во меѓународните односи.

-Да бидам искрен, ова го чекавме долго време. Во последните неколку години се случија инциденти со претходната американска администрација што предизвикаа загриженост дека меѓународниот поредок ќе претрпи трајна штета.

Патем, Ишингер го има одговорот од САД, Јапонија, Канада, Италија, Велика Британија и Франција, кои можеби се прашуваат каква е судбината на Г-7 без Ангела Меркел – исто така, размислувајќи за претстојните избори во Германија. Одговорот е: „Не се плашете  од Германија. Остануваме во континуитет. Она што е напишано со мали букви може да се промени, но она што е напишано со големи букви останува. И тоа е добрата вест “.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Свет

Денеска ги трошиме последните ресурси на Земјата за 2021, а уште не ни август

Read more

Макрон е како Хитлер? Антиваксерите го налутија претседателот

Read more

Pfizer: Третата доза од вакцината ја зголемува заштитата од делта сојот до 100 пати

Read more

Шумски пожар кај Анталија, хотелите немаат вода и струја, во тек евакуација

Read more
 

Вести

Денеска ги трошиме последните ресурси на Земјата за 2021, а уште не ни август

Читај повеќе

Макрон е како Хитлер? Антиваксерите го налутија претседателот

Читај повеќе

Скопјани добиваат поевтино парно греење

Читај повеќе

Балканската тројка промовира „мини-Шенген“ сооочена со одложувањето на членството во ЕУ

Читај повеќе

Притвор за гостиварец осомничен за силување​ малолетничка

Читај повеќе

Пет години затвор за величање на воени злосторници во БиХ

Читај повеќе

Во пораст бројот на заболени од корона, можни рестрикции за невакцинираните

Читај повеќе

Температури во портокалова фаза, да се почитуваат препораките

Читај повеќе

Кризен штаб на Србија: Трета доза вакцина за лицата со хронични болести

Читај повеќе