„Последната генерација“ го блокира Берлин

Членовите на еколошкото движење „Последната генерација“ ја продолжија својата најавена „акциска“ недела во германската престолнина со блокирање на бројни патишта во Берлин денеска со протести со кои сакаат да ги поттикнат владините мерки против климатските промени и итната забрана на фосилните горива.

„Блокади на патишта беа спроведени на 12 локации во градот, а дел од акциите беа спречени од полицијата со навремена реакција. Приведени се и неколку активисти поради давање отпор на полицијата“, соопшти полицијата во Берлин преку социјалните мрежи.

Полицијата упаднала во стан на активист

Јавниот сервис RBB јавува дека е извршен претрес во станот на активист на „Последната генерација“ во Берлин. На вториот ден од интензивните блокади во акција се околу 500 полицајци. „Последната генерација“ најави дека ќе продолжат со интензивни блокади низ Берлин.

Полицијата ги повикува возачите да не ја земаат правдата во свои раце и да не ги напаѓаат активистите бидејќи ќе се соочат со криминални последици. Во понеделникот имаше физички напади врз еколошки активисти, а еден возач употребил и солзавец.

Полицијата соопшти дека некои раскрсници ќе останат затворени подолго време за да се санираат штетите предизвикани од отстранувањето на активистите заглавени на асфалтот. Како што се наведува во соопштението, активистите од неодамна користат нова мешавина на лепак која содржи песок и кварц и потешко се одвојува од асфалтот.

Испрскана Брандербуршката капија

Во неделата членовите на „Последната генерација“ ја испрскаа со боја Бранденбуршката капија, заштитен знак на Берлин,. Градската власт во вторник соопшти дека чистењето ќе трае до четврток и ќе чини 35.000 евра.

Со своите протести, „Последната генерација“ сака да ја принуди германската влада да го забрза спроведувањето на мерките кои би ги забавиле климатските промени и бара целосно напуштање на фосилните горива веќе во 2030 година наместо плановите на владата, во кои се наведува годината 2045 година како цел.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Свет

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Синот на Пригожин се обидува да го преземе Вагнер

Read more

Новоизбраниот премиер Фицо: Словачка има поголеми проблеми од Украина

Read more

Моравјецки: Не заборавајте го ова, господине Зеленски

Read more
 

Вести

Топло со свежи утра до среда, од четврток дожд

Читај повеќе

Приведени шест албански државјани во Тетовско

Читај повеќе

Дете со аутизам било врзувано и малтретирано во болница, потресно сведоштво на мајката

Читај повеќе

Муцунски: Со интонирање на македонската химна, секој понеделник ќе започнува наставата во училиштата во Аеродром

Читај повеќе

Половина сендвич за студентите, за министрите над 2.000 евра плата, реагира ДД

Читај повеќе

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Читај повеќе

Пронајдена граната од Првата светска војна на патот за битолското село Бистрица

Читај повеќе

Распишан конкурсот за поетската награда „Даница Ручигај“

Читај повеќе

Бензинот поевтинува, дизелот поскапува - нови цени на горивата

Читај повеќе