Последниот фудбалски натпревар на Југославија

На денешен ден во 1992 година југословенската фудбалска репрезентација го одигра својот последен натпревар пред распадот.

Она што требаше да биде подготвителен натпревар за настапот на ЕУРО 1992 беше всушност последен за Југославија. Поразот од 2:0 во Амстердам од Холандија го означи крајот на „Плавите“ кои иако беа квалификувани не настапија на Европското првенство. Поради војната во Босна и Херцеговина дојде до дисквалификација на Југославија, а потоа и на распад на самата држава.

На „Де Меер“ стадионот за Југославија настапија: Фахрудин Омеровиќ (гк); Вујадин Станојковиќ, Будимир Вујачиќ, Владимир Југовиќ, Фарук Хаџибегиќ (к), Илија Најдоски (64' Џони Новак), Мехмед Баждаревиќ, Бранко Брновиќ, Мехо Кодро, Драган Стојковиќ (46' Дарко Миланич), Дејан Савичевиќ (17' Предраг Мијатовиќ). Селектор: Ивица Осим.

Головите за „Лалињата“ ги постигнаа Вим Кифт во 64-та и Јан Ваутерс во 68-та минута. Натпреварот го одбележа отсуството на хрватските фудбалери, како и прилично досадната игра.

Холандија беше без Руд Гулит кој се опоравуваше од операција, додека Марко ван Бастен утрината пред натпреварот одглуми болки само за да не игра.

Холандија: Стенли Мензо (гк); Дани Блинт, Адри ван Тихелен, Роналд Куман (к) (46' Бери ван Арле), Ришарт Витсхе, Јан Ваутерс, Јон ван'т Схип, Франк Рајкард (67' Арон Винтер), Вим Кифт (84' Петер Бос), Петер ван Восен, Роп Витсхе. Селектор: Ринус Михелс.

Доколку на Југославија не ѝ беше забрането да настапи на ЕУРО 1992 и доколку не бојкотираа Хрватите, тогаш нејзиниот тим ќе изгледаше горе-долу вака:

реклама

Не може да ги надмудрите луѓето родени во овие 3 хороскопски знаци

Read more

Се самоуби внукот на Елвис Присли, Бенџамин Кео

Read more

Казна затвор 19 години за Ангела Ѓорѓиевска за убиството на Пино

Read more

Гејтс: Лекот и вакцините треба да бидат достапни за сите, не само за богатите

Read more

Фудбал

ФФМ одлучи клубовите да не плаќаат котизација

Read more

Манчестер Сити ќе игра во ЛШ, поништена одлуката за суспензија

Read more

10 најглупави трансфери на деценијата

Read more

Артета разочаран: Им се извинувам на фановите

Read more

Спорт

ФФМ одлучи клубовите да не плаќаат котизација

Читај повеќе

Манчестер Сити ќе игра во ЛШ, поништена одлуката за суспензија

Читај повеќе
  • play_arrow

10 најглупави трансфери на деценијата

Читај повеќе

ОК Вардар: Финансискиот извештај на ОФМ е скандалозен

Читај повеќе
  • play_arrow

Артета разочаран: Им се извинувам на фановите

Читај повеќе
  • play_arrow

Голови на Пандев и Барди во вчерашните дуели од Серија А и Ла Лига

Читај повеќе
  • play_arrow

Леброн: НБА лигата ги презеде сите мерки на претпазливост и ќе може безбедно да ја завршиме сезоната

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо со пенали го спаси Јуве од пораз на дуелот со Аталанта

Читај повеќе

Норвич испадна од Премиер лигата

Читај повеќе