Последните истражувања велат дека GPS навигацијата нѐ прави поглупави

Прекумерната употреба на навигацијата може да биде штетна за вашето здравје. Така вели последното истражување објавено во Scientific Reports.

Денес е многу нормално да ја проверите омилената GPS карта и да ја испланирате маршрутата користејќи апликација за навигација пред да патувате на место за кое не знаете многу.

Некои го прават тоа на телефон, некои на компјутер, но на многу патници денес им е заедничко тоа што многу радо, па дури и почесто користат мапи и апликации за навигација додека возат, пешачат, патуваат со автобус или на некој друг начин, бидејќи апликациите за навигација го нудат сето тоа, и повеќе.

Како, зошто и колку тоа влијае на здравјето, открија најновите истражувања.

Кога следиме одредени сообраќајни правила додека возиме, користиме цела низа моторни и нервни функции, а тоа е ситуација на која е навикнат нашиот мозочен систем и е очекувана.

Сепак, користењето на навигацијата може со текот на времето да предизвика губење на одредени когнитивни вештини, како што е потврдено од студијата од 2020 година објавена неодамна во списанието Scientific Reports, која ги објаснува двете главни стратегии што ги користи нашиот мозок кога открива каде треба да одиме.

„Едната е стратегијата за просторна меморија, а таа стратегија критички се потпира на хипокампусот, мозочен регион кој е силно вклучен во епизодното помнење и релациската меморија. Втората стратегија е стратегија на стимул-одговор и вклучува учење на серија моторни одговори, на пример, вртење лево следејќи ја насоката на кривата“, се наведува во студијата.

Според нив, тоа „води до поригидно однесување и ни овозможува да работиме како 'автопилот' на рутите по кои често патуваме“. Користењето GPS додека возите е поврзано со одредена форма на опаѓање на когнитивните вештини, според студијата.

„Ги анализиравме искуствата на 50 возачи, како и различните аспекти на просторната меморија, вклучително и употребата на стратегии за просторна меморија, когнитивното мапирање и кодирањето на обележјата со помош на задачи за виртуелна навигација“, објаснуваат истражувачите. Резултатите покажаа дека оние што користат GPS имале значително полоша „просторна меморија“, бидејќи се покажале полоши во навигацијата на патеките кога возеле без GPS.

За да ја подобрите просторната свест, да вежбате или да ги вратите когнитивните функции, обидете се да возите и да пешачите што е можно повеќе без навигација. Дополнително, истражувачите откриле дека тоа можете да го направите и со играње шах, редење сложувалки, играње игри со меморија или редовно вклучување во физичка активност.

Тагови
реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Вести

Доаѓа омилениот спектакл на ноќното небо: Како се откриени Персеидите и како го добиле името?

Read more

Роботот MIRA ќе може да врши операции на МВС

Read more

Маск го предизвика извршниот директор на Twitter на јавна дебата за ботовите

Read more

Русија ќе ги шпионира Американците и во вселената

Read more
 

Гик

Тензиите меѓу Кина и Тајван го одложуваат излегувањето на iPhone 14?

Читај повеќе

Што е madware и како да се заштитите од него?

Читај повеќе

Instagram ќе тестира високи фотографии како Reels

Читај повеќе
  • filter

Доаѓа омилениот спектакл на ноќното небо: Како се откриени Персеидите и како го добиле името?

Читај повеќе

Екстензии за Chrome и Edge крадат мејлови на корисниците

Читај повеќе

Зошто не треба да го полните телефонот на јавни места?

Читај повеќе

Роботот MIRA ќе може да врши операции на МВС

Читај повеќе

Маск го предизвика извршниот директор на Twitter на јавна дебата за ботовите

Читај повеќе

Русија ќе ги шпионира Американците и во вселената

Читај повеќе