Рецепти

Посна крем чорба од целер

19. февруари 2018 - 15:31 | М.Д.

Подгответе брза, лесна и вкусна крем чорба од целер.

Состојки:

1 поголем целер

2 моркови

1 компир

1 помала главица кромид

Сол и Бибер

Подготовка:

Измијте го зеленчукот, исечкајте го и ставете го во сад со вода за да омекне. Потоа, иситнете го во блендер, вратете го во садот, додадете сол и бибер, додадете вода за да ја добиете посакуваната густина и оставете да се готви.

Украсете со сецкан лист од целер и послужете со препечен леб.

Коментирај