Посна крем супа од тиквички

Немате повеќе идеја што да зготвите за ручек? Испробајте го овој едноставен рецепт за крем супа од тиквички. Се подготвува брзо и лесно.

Потребни се:

900 гр. тиквички, исецкани на парчиња

1,2 литри вода

Сол и бибер

Две чешниња лук, ситно исецкани

Две лажички маслиново масло

Кубети

1 лажица сува мајчина душичка

Начин на подготовка:

Исецканите тиквички ставете ги во длабок сад, полијте со вода, додајте сол и бибер по вкус. Откако ќе зоврие, оставете да се динстува околу дваесетина минути, до половина час, додека тиквичките да омекнат.

Во меѓувреме, пропржете го лукот со мајчината душичка на маслиново масло. Кога тиквичките ќе бидат готови, ставете ги во блендер, додајте маслиново масло со лук и мајчина душичка и блендирајте додека не добиете изедначена, кремаста текстура. Супата може да ја служите топла или ладна, заедно со кубетите.

реклама

Трамп: Сè повеќе и повеќе сум лут на Кина

Read more

Угостителските објекти кои организираат свадби, прослави и настани очекуваат одлука за почеток со работа

Read more
Кои се најчестите повреди при секс?

Кои се најчестите повреди при секс?

Read more
Audi: Тркала поголеми од 23 инчи? Нема смисла!

Audi: Тркала поголеми од 23 инчи? Нема смисла!

Read more

Рецепти

Готвење со ограничен буџет – вкусни и здрави оброци до 2 евра

Read more

Без шеќер, без млеко: Разладете се со овошно сорбе

Read more

Рецепт на денот: Лазањи со спанаќ

Read more

Домашен сладолед на четири начини

Read more

Магазин

  • play_arrow

Како да бидете добар комичар без да навредите некого?

Читај повеќе

Сестрата на Адам Севиџ од MythBusters го тужи за силување

Читај повеќе
  • play_arrow

Готвење со ограничен буџет – вкусни и здрави оброци до 2 евра

Читај повеќе
  • play_arrow

САД ги купија речиси сите резерви на лек за COVID-19

Читај повеќе

Уапсена и бившата на Епстин – му наоѓала малолетнички за секс

Читај повеќе
  • play_arrow

Она кога ќерка ти ќе те засени среде интервју за BBC

Читај повеќе

Неверојатна трансформација на спортист пред и по заразување со коронавирусот

Читај повеќе

Зошто е важен витаминот К за вашиот организам?

Читај повеќе

Трите најмрзливи хороскопски знаци

Читај повеќе