Посна крем супа од тиквички

Немате повеќе идеја што да зготвите за ручек? Испробајте го овој едноставен рецепт за крем супа од тиквички. Се подготвува брзо и лесно.

Потребни се:

900 гр. тиквички, исецкани на парчиња

1,2 литри вода

Сол и бибер

Две чешниња лук, ситно исецкани

Две лажички маслиново масло

Кубети

1 лажица сува мајчина душичка

Начин на подготовка:

Исецканите тиквички ставете ги во длабок сад, полијте со вода, додајте сол и бибер по вкус. Откако ќе зоврие, оставете да се динстува околу дваесетина минути, до половина час, додека тиквичките да омекнат.

Во меѓувреме, пропржете го лукот со мајчината душичка на маслиново масло. Кога тиквичките ќе бидат готови, ставете ги во блендер, додајте маслиново масло со лук и мајчина душичка и блендирајте додека не добиете изедначена, кремаста текстура. Супата може да ја служите топла или ладна, заедно со кубетите.

реклама

Порнографски видеа и фотографии со девојки и жени од Гевгелија препраќани на социјалните мрежи

Read more

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more

Како би ја опишале Македонска Пошта во една фотографија?

Read more

Сабота и недела неработни, породилно отсуство 1 година и зголемување на минималната плата, бара ССМ

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Хумус на турски начин

Read more

Предлог за ручек: Ќофте во бел сос

Read more

Десерт на денот: Орео торта од 5 состојки

Read more

Брзо и лесно: Летна салата со наут

Read more

Магазин

  • play_arrow

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Читај повеќе

Вирална дилема: Која зебра гледа во камерата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Хумус на турски начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Да ти нацртам: Што значи безбедна дистанца од 2 метра?

Читај повеќе

Како би ја опишале Македонска Пошта во една фотографија?

Читај повеќе
  • play_arrow

На плажите низ Флорида шета Смртта: Само ве потсетувам на вирусот

Читај повеќе
  • filter

Среќен роденден, Никола Тесла

Читај повеќе
  • play_arrow

Како заштитната маска да биде уште побезбедна?

Читај повеќе
  • play_arrow

Германски виролог: Ќе има и трет бран, мора да научиме да живееме со вирусот

Читај повеќе