Посна крем супа од тиквички

Немате повеќе идеја што да зготвите за ручек? Испробајте го овој едноставен рецепт за крем супа од тиквички. Се подготвува брзо и лесно.

Потребни се:

900 гр. тиквички, исецкани на парчиња

1,2 литри вода

Сол и бибер

Две чешниња лук, ситно исецкани

Две лажички маслиново масло

Кубети

1 лажица сува мајчина душичка

Начин на подготовка:

Исецканите тиквички ставете ги во длабок сад, полијте со вода, додајте сол и бибер по вкус. Откако ќе зоврие, оставете да се динстува околу дваесетина минути, до половина час, додека тиквичките да омекнат.

Во меѓувреме, пропржете го лукот со мајчината душичка на маслиново масло. Кога тиквичките ќе бидат готови, ставете ги во блендер, додајте маслиново масло со лук и мајчина душичка и блендирајте додека не добиете изедначена, кремаста текстура. Супата може да ја служите топла или ладна, заедно со кубетите.

реклама

Водич за гласање: Не може да гласа лице што не носи маска или одбива да ја извади за идентификација

Read more

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Spotify отсега достапен и во Република Северна Македонија

Read more

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Read more

Рецепти

Девет рецепти за здрав и вкусен појадок

Read more

Рецепт на денот: Палачинки од овес и банана

Read more

Брзо и вкусно: Тропска салата со пилешко

Read more

Идеја за појадок: Мини крофни со банана

Read more

Магазин

Знаци дека партнерот е несигурен во себе и незадоволен во врската

Читај повеќе
  • play_arrow

Диета со јајца: Дали може да ослабете 4,5 килограми за 7 дена?

Читај повеќе

Здрав пијалак со моркови и ананас за детокс на организмот

Читај повеќе
  • play_arrow

Девет рецепти за здрав и вкусен појадок

Читај повеќе

Кој е пасивен, а кој не може без секс: Хороскопските знаци во кревет

Читај повеќе

Johnnie Walker ќе се продава во „хартиена амбалажа“

Читај повеќе

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога Роберт Ирвин беше каснат од змија на лицето

Читај повеќе
  • filter

Ѕвездата на „365 Days“ Микеле Мороне ново заштитно лице на Guess

Читај повеќе