Посно и здраво: Пастрмка со бадеми

Совршен предлог за Бадник да подготвите пастрмка со бадеми.

Потребни состојки:

-4 филети пастрмка

-1 лажица морска сол

-бибер

-маслиново масло

-2 лимони

-50 г бадем

-магдонос

Начин на подготовка:

Филетите риба измијте ги добро и оставете да се исцедат и исушат. Посолете ја рибата со морска сол и посипете свежо мелен бибер. Китката магдонос внимателно измијте ја и исецкајте на ситно. Нарендајте ја кората од едниот лимон и исцедете сок од двата лимони.

Бадемот исецкајте го. Рибата може да ја пржите или да ја печете во претходно загреана рерна. За сосот, ставете ги сецканите бадеми на загреано масло и пржете ги додека не добијат златна боја. Тргнете од рингла и веднаш додадете ги исецканиот магоднос, свежо ренданата кора од лимон и сокот од лимон. Измешајте добро, да се соединат состојките.

Сервирајте ја рибата и посипете ја со топлиот сос.

 

Тагови
реклама

Маск му понуди 5.000 долари на тинејџер: Престани да ми го следиш авионот

Read more

Шах-мат од НАТО: Војна нема да има

Read more

Сателитски снимки открија што прави Русија на границата

Read more

Што е SWIFT и зошто може да биде оружјето од кое Русија најмногу се плаши?

Read more

Рецепти

Го чува и имунитетот, и паричникот: Пилешка крем супа

Read more

Стар руски рецепт за најсочните палачинки, вреди да ги пробате

Read more

Зошто треба да почнете да јадете хелда секој ден?

Read more

Десерт на денот: Пита со боровинки и ореви

Read more
 

Магазин

Има само една правилна поза за спиење ако сакате да сте здрави

Читај повеќе
  • play_arrow

Едно во 80.000: Објавена снимка со бебе што се роди во водена обвивка

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува со телото кога ќе престанеме да јадеме?

Читај повеќе

Разбиваме митови за хороскопските знаци: Овенот не е агресивен, Ракот одлично се справува со емоциите

Читај повеќе

Дали треба да причекаме со бустер дозата дозата додека не стигне вакцината против омикрон?

Читај повеќе

Календар за прихрана: Каква храна да му давате на бебето по месеци?

Читај повеќе

Зошто мажите не се одлучуваат на брак, иако се заљубени?

Читај повеќе
  • play_arrow

Брзо темпо и без пауза: Вежби за затегнување на стомачните мускули

Читај повеќе

Го чува и имунитетот, и паричникот: Пилешка крем супа

Читај повеќе