Истражување покажа

Посреќни сме кога вежбаме, отколку кога имаме многу пари

Б.С.Б.
/ 30.11.2021 / 15:06

Со пари не може да купиме среќа, но можеме со вежбање. Научници од Универзитетите Јејл и Оксфорд докажаа дека редовното вежбање може да нè направи навистина среќни и психички силни.

Резултатите од нивната студија се објавени во списанието The Lancet Psychiatry. Луѓето кои редовно вежбале имале 18 лоши денови (се однесува на денови во кои се чувствувале психички лошо) помалку во годината од оние кои воопшто не вежбале.

Исто така, оние кои вежбале се чувствувале еднакво добро како и оние не вежбаат, но заработуваат повеќе од 25.000 долари годишно.

„Разликата во психичкото здравје на поединците кои учествуваат во колективни спортови и оние кои воопшто не вежбаат е иста како и разликата во задоволството што ја предизвикуваат 25.000 долари годишно, меѓу оние кои ги имаат тие пари и ги немаат“, објаснува водачот на студијата Сами Р. Чекроуд од Оксфорд.

Вежбањето одамна се поврзува со намален ризик од кардиоваскуларни болести, срцев удар и дијабетес, но дури во последно време почна да се поврзува со придобивките за психичкото здравје.

За да дојдат до ова откритие, научниците проучувале податоци собрани од повеќе од милион возрасни луѓе. Дошле до заклучок дека кој било вид физичка активност – од грижа за деца, домашни обврски, одење во теретана, пешачење или возење велосипед позитивно влијае на менталното здравје.

Тимските спортови се уште поефективни. Доволно е да вежбате три пати неделни по 45 минути за да имате одлични резултати.

Тагови
реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Фит

Што се случува во телото ако пиете кафе пред утринскиот тренинг?

Read more

Ослободете се од стресот за 20 минути со помош на овие јога вежби

Read more

Авара докажа дека она што го гледаме на социјалните мрежи е искривена реалност

Read more

Зошто на некои луѓе им е тешко да ослабат?

Read more
 

Магазин

Искрен и отворен: Со овој хороскопски знак секогаш знаете на што сте

Читај повеќе

Село во кое може да живеете само ако сте оперирале слепо црево

Читај повеќе

Истражување покажа: Мажите со маска на лицето делуваат попривлечно

Читај повеќе

10 цитати за животот од Харуки Мураками

Читај повеќе

Што се случува во телото ако пиете кафе пред утринскиот тренинг?

Читај повеќе

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Читај повеќе

Во 113 година од животот почина најстариот маж во светот

Читај повеќе

Рецепт на денот: Зеленчук и пршута во бешамел сос

Читај повеќе

Пет витамини и минерали важни во текот на зимските месеци

Читај повеќе