Поставен нов светски рекорд на 5.000 метри во Монако

Атлетиката синоќа оствари триумфално враќање за време на Дијамантската лига во Монако. Атлетичарот од Уганда, Џошуа Чептегеи, светски шампион на 10.000 метри, го собори светскиот рекорд на 5.000 метри со време од 12 минути и 35,36 секунди. Тој го подобри 16-годишното достигнување на легендата Кенениса Бекеле за скоро две секунди.

„Монако е посебно место и знаев дека можам да го подобрам светскиот рекорд овде. Потребно е многу работа да останеме мотивирани оваа година затоа што сите останавме дома. Но, јас продолжив да притискам, ги имав вистинските луѓе до мене и вистинскиот тренер“, изјави Чептегеи по успехот.

Remote video URL

На 1.500 метри, Норвежанецот Јакоб Ингебригтсен го подобри европскиот рекорд на легендата Мо Фарах, запишувајќи време од 3 минути и 28,68 секунди. Сепак, 19-годишниот Ингебригтсен остана на второто место во Монако, а победата беше за актуелниот светски шампион Тимоти Шерујот.

За време на натпреварувањето во Монако беа поставени вкупно 9 национални рекорди, 3 континентални рекорди, 2 рекорда на Дијамантската лига и еден светски рекорд.

реклама

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Read more

Останати спортови

Најболниот удар во историјата на ММА – право во меѓуножјето!

Read more

Ниту Трамп не успеа да го запре погубувањето на Навид Афкари

Read more

Олимписките игри во Токио ќе се одржат без разлика дали има COVID-19 или не

Read more

Милјана Ристиќ победи на женската трка во Скопје

Read more

Спорт

Осака се повлекува од Ролан Гарос

Читај повеќе
  • play_arrow

Медиумите во Англија го критикуваа Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајами поведе со 2:0 во финалето на Истокот против Бостон

Читај повеќе

Сите резултати од 2. квалификациско коло од Лига Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Суарес полагаше италијански, студентите му дофрлаа: „Кјелини те чека на вечера“

Читај повеќе

Sky Sport Italia: Падна договор меѓу трите клуба, Џеко заминува во Јуве

Читај повеќе
  • play_arrow

Шкендија во Романија го продолжи европскиот сон, на ред е Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Хајдук ја исфрли Ренова од Лига Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Читај повеќе