Поставена бистата на Мартиноски во Букурешт

Во Букурешт денеска беше откриена бистата на еден од најпознатите македонски сликари, крушевчанецот Никола Мартиноски.

Едмонд Адеми, кој е министер без ресор задолжен за дијаспора, ја имаше честа да ја открие бистата поставена во познатиот парк „Михаи I“.

„Денес во Букурешт, ја имам честа да ја откријам бистата на познатиот македонски сликар, Никола Мартиноски. Нема сомнеж дека овој убав и вреден проект, дополнително ги зацврстува односите и врските меѓу двете култури, македонската и романската“, напиша Адеми на facebook.

„Минатата година, 8-ми декември, Денот на Свети Климент Охридски, Романскиот паламент го прогласи за Ден на македонскиот јазик во Романија. Само година дена подоцна, успеавме да го реализираме она што го ветивме: поставување на бистата на Никола Мартиноски, тука во Букурешт“, вели Адеми во видео порака објавена на неговиот facebook профил.

Роден на 18 август 1903 година во Крушево како Никола Мартин, Мартиноски уште како дете одел на часови во Скопје кај познатиот мијачки сликар Димитар Андонов Папрадишки, а потоа се запишал на Академијата во Букурешт каде дипломирал во 1927 година. Најпозната слика му е „мајка со дете“ која иамо ја почнал во 30-тите, ја завршил дури по 30 години. Починал на 7 февруари 1973.

Паркот „Михаи I“ изобилува со бисти на луѓе кои со своите дела во уметноста, политиката, музиката, филозофијата и книжевноста оставиле длабок траг во светското културно наследство. Таму се Бела Барток, Лудвиг ван Бетовен, Антон Чехов, Фредерик Шопен, Чарлс Дарвин, Наим Фрашери, Христо Ботев, Шарл де Гол, Јохан Гете, Николае Балческу, Виктор Иго, Васил Левски, Вилијам Шекспир, Рабиндранат Тагоре, Пјотр Илич Чајковски, Михаи Еминеску, Лев Толстој, Марк Твен, Леонардо да Винчи и од денеска нашиот Никола Мартиноски.

реклама

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Конор Мекгрегор ја запроси Ди по 12 години врска

Read more

Најдобри вежби за стомачни мускули, научно докажано

Read more

Култура

Јована Матевска Атанасова е добитничка на наградата за најдобар расказ „Живко Чинго“

Read more

Тактилни слики со Брајово писмо изложени во Археолошкиот музеј

Read more

Стартува Flipbook Film Festival

Read more

Со концерт посветен на Ана Липша Тофовиќ вечерва отворање на 60. издание на „Охридско лето“

Read more

Вести

  • play_arrow

Конфликти во Белорусија по изборите: Полицијата се судри со демонстрантите

Читај повеќе

Остануваат уште пет дена за договор за нова влада, бизнисот чека нови мерки

Читај повеќе

Сотирова Бухова во самоизолација, била во контакт со позитивен на КОВИД-19

Читај повеќе

Најмногу активни ковид случаи во Скопје, Штип и Гостивар, ниту еден во Пехчево

Читај повеќе

Променливо време со температури до 34°C

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Се зголемува бројот на заразени во Грција, регистрирани 203 нови случаи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Малолетник загина, 20 луѓе повредени во вооружен инцидент во Вашингтон

Читај повеќе

Нови 85 случаи од 1.188 тестирања за COVID-19

Читај повеќе