Постигнат договор: Новите автомобили во ЕУ од 2035 година мора да бидат без штетни емисии

По повеќе од 16 часа преговори, министрите за животна средина на ЕУ се согласија за предложените закони за борба против климатските промени. Од 2035 година наваму ќе бидат дозволени само нови автомобили и комбиња со нула емисија на CO2.

Министрите за животна средина на 27-те земји-членки на Европската Унија утрово постигнаа договор за одобрување на низа мерки за борба против климатските промени.

Договорот дојде по повеќе од 16 часа преговори во Луксембург за предложените закони за климата - и вклучуваше компромис за постепено укинување на продажбата на нови автомобили со фосилни горива до 2035 година.

„Советот, исто така, се согласи да воведе цел за намалување на емисиите на CO2 за 100 отсто до 2035 година за нови автомобили и комбиња“, се вели во соопштението на министрите.

Договорот всушност значи дека нови автомобили со мотори со внатрешно согорување нема да бидат дозволени за продажба во блокот од 2035 година.

Што е следно?

Сега мора да се преговара за конечен компромис со Европскиот парламент, кој исто така поддржува целосна забрана за продажба на возила со мотори со внатрешно согорување од 2035 година.

Бидејќи ЕУ сака да стане климатски неутрална до 2050 година, забраната за мотори со внатрешно согорување и други нацрт-закони мора да стапат на сила за да се намалат емисиите.

Министрите договорија заеднички ставови за петте закони предложени од Европската комисија минатата година.

„Климатската криза и нејзините последици се јасни, така што политиката е неизбежна“, изјави високиот претставник на ЕУ за климатски политики Франс Тимерманс.

реклама

Дали сте знаеле: Македонец го дизајнирал славниот југословенски киоск

Read more

Почнува период што се случува еднаш на 12 години: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Зошто Кинезите престанаа да ги исплаќаат кредитите за стан?

Read more

Руската новинарка уапсена во Косово: Полицијата ме испрашуваше за шпионажа

Read more

Авто новости

Кои се десетте најбрзи електрични автомобили?

Read more

Германците не се откажаа од возење автомобили и покрај билетите за јавен превоз од 9 евра

Read more

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Read more

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Read more
 

Автомобили

FZero со 1.169 КС е новиот бетмобил дизајниран за патеки

Читај повеќе
  • filter

Кои се десетте најбрзи електрични автомобили?

Читај повеќе

Германците не се откажаа од возење автомобили и покрај билетите за јавен превоз од 9 евра

Читај повеќе

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Читај повеќе

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Читај повеќе

Каде во Европа е најевтино горивото?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто не е паметно да ги качувате нозете на контролната табла додека се возите?

Читај повеќе
  • filter

Porsche го откри изгледот на прототипот на кабриолетот Cayenne

Читај повеќе

Volkswagen го укинува Golf: Би бил прескап

Читај повеќе