Постигнат договор со кофинансираните специјализанти

Скопје, 21 ноември 2019 (МИА) – Постигнат е договор со кофинансираните специјализанти, а приватните специјализанти – доктори на медицина од конкурсот 2019 ќе бидат платени за својата работа од февруари 2020 година, соопшти Министерството за здравство.

Министерот Венко Филипче, како што соопшти неговиот Кабинет, вчера и денеска остварил средби со приватните и со кофинансираните специјализанти.

Приватните специјализанти ги информирал дека ќе бидат платени за работата од февруари 2020 година, со што ќе бидат изедначени со статусот на нивните колеги кои првпат добија надоместок за својата работа во 2018 година.

Постигнат е договор и со кофинансираните специјализанти. Филипче на средбата со нив изјавил дека се пристапува кон измена во Законот за здравствена заштита согласно нивните барања. Со ова, оценил тој, се подобрува статусот и мотивацијата на кофинансираните специјализанти за натамошна работа.

реклама

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Read more

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Read more

Кацин: Словенија има добра епидемолошка ситуација, но проблем се младите

Read more

Што се знае за првата регистрирана вакцина против коронавирусот?

Read more

Македонија

Адеми: Нема конечна одлука како ќе се одвива наставата

Read more

Пендаровски до петок ќе го додели мандатот за нова Влада

Read more

За неносење маски казни за 511 лица

Read more

ИЈЗ: Продолжува трендот на помал број новозаразени и починати, зголемен број на оздравени

Read more

Вести

Адеми: Нема конечна одлука како ќе се одвива наставата

Читај повеќе

Пендаровски до петок ќе го додели мандатот за нова Влада

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјално: Велика Британија во рецесија за првпат по 11 години

Читај повеќе

Во два одвоени случаи пронајдени 148 мигранти

Читај повеќе

Шестнаесетгодишно момче загина во сообраќајка со мотори

Читај повеќе
  • play_arrow

Која е Камала Харис – првата Афроамериканка кандидат за потпретседател на САД?

Читај повеќе

За неносење маски казни за 511 лица

Читај повеќе

ИЈЗ: Продолжува трендот на помал број новозаразени и починати, зголемен број на оздравени

Читај повеќе

Поскапува нафтата поради намалените залихи на САД

Читај повеќе