Постојаниот стрес може да доведе до деменција, тврдат експерти

Хроничниот стрес е многу поголем здравствен проблем отколку што може да претпоставите.

Неодамнешните истражувања објавени во научното списание Biological Reviews укажуваат дека емоционалниот притисок може да доведе до деменција или Алцхајмер.

Ментален тренинг

Хроничниот стрес е поврзан со низа физички и ментални состојби, вклучително и депресија, срцеви заболувања и дијабетес. Ново истражување за мозокот направено во Институтот за човечки когнитивни науки „Макс Планк“ нуди нова стратегија за намалување на хроничниот стрес за околу 25% по шест месеци.

Авторите на студијата наведуваат дека менталниот тренинг што е заснован на медитација може многу да помогне во намалување на хроничниот стрес. Не е прв пат да се препорача медитацијата како одличен начин за опуштање бидејќи умот е исклучително тешко да се смири. Препорака е мислите да се блокираат на неколку моменти.

Долгорочна стратегија

Истражувачки тим заклучи дека редовната медитација го намалува нивото на хормонот на стрес, кортизол во косата. Кортизолот е еден од главните хормони што телото ги ослободува кога сме под стрес, а ни помага да одржиме енергичност и будност на организмот.

Едноставно кажано, колку повеќе кортизол има во косата толку повеќе е присутен хроничниот стрес во нашиот живот. Долгорочната стратегија за отстранување на стресот е медитацијата која бара сериозна посветеност.

реклама

Волстрит се тресе, инвеститорите стравуваат

Read more

Дали секое Светско досега било наместено?

Read more

Необичен знак за недостаток на витамин Б12

Read more

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Read more

Здравје

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Read more

Магнетна резонанца: Зошто се прави и како изгледа овој дијагностички преглед?

Read more

Прејадувањето е сериозно нарушување за кое многумина не се ни свесни

Read more

Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Read more
 

Магазин

Три причини зошто жените глумат оргазам

Читај повеќе
  • play_arrow

Како најдобро да го исчистите стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • play_arrow
Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Кралица на зимата: Неколку рецепти со леќа

Читај повеќе

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Читај повеќе

Дали сте зависни од коцкање и обложување?

Читај повеќе

Магнетна резонанца: Зошто се прави и како изгледа овој дијагностички преглед?

Читај повеќе
  • play_arrow

По многу години, се роди прле во скопската Зоолошка

Читај повеќе

Time: Зеленски е личност на годината

Читај повеќе
  • filter

Кајгана fun with flags: Епизода 4 - кога синот на претседателот црта знаме

Читај повеќе