Наредната недела

„Потенцијално опасен“ астероид ќе влезе во орбитата на Земјата

Голем астероид кој НАСА го означува како „потенцијално опасен“ ќе помине покрај Земјата наредната недела.

Станува збор за астероидот 4660 Nereus кој ќе влезе во орбитата на Земјата на 11 декември и ќе биде блиску до нашата планета како никогаш досега. Но, нема причина за паника, тврди Борис Шустов од Институтот за астрономија на Руската академија за науки.

Астероидот ќе помине покрај Земјата на оддалеченост од 7,4 милиони километри, така што нема ризик“, изјави Шустов.

Астероидот е голем како три фудбалски терени, а се приближува до Земјата на секои 10 години. Неговите „редовни посети“ го прават да е редовен кандидат за следните роботски мисии бидејќи се верува дека е богат со никел и железо.

Иако моментално не претставува закана, Nereus го следат вселенските агенции за да се осигураат дека нема да го промени патот.

НАСА минатата недела ја започна мисијата Double Asteroid Redirection Test(DART) која има за цел да ја заштити планетата од катастрофални судири со вселенски објекти.

реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Вести

Почна првиот археолошки експеримент во вселената

Read more

Откриен нов вид жаба и именуван по Грета Тунберг

Read more

Израелска студија: Четврта доза вакцина - недоволно добра против омикрон

Read more

Поради климатските промени поларните мечки ја напуштаат Алјаска и се движат кон Русија

Read more
 

Гик

Почна првиот археолошки експеримент во вселената

Читај повеќе

Нов проблем во напорите човекот да стапне на Марс

Читај повеќе

Неверојатен нов фосил можеби е решение за мистеријата на Дарвин

Читај повеќе

Откриен нов вид жаба и именуван по Грета Тунберг

Читај повеќе

Xbox One официјално згасна

Читај повеќе

Израелска студија: Четврта доза вакцина - недоволно добра против омикрон

Читај повеќе

Поради климатските промени поларните мечки ја напуштаат Алјаска и се движат кон Русија

Читај повеќе

Google ја тестира функцијата Smart Downloads за YouTube на Android

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдеталната 3D мапа од вселената прикажува 7,5 милиони галаксии

Читај повеќе