Потези што го прават мажот фантастичен љубовник

Неколку работи укажуваат на тоа дека вие сте идеален партнер и дека сексуалната средба ќе ги оправда очекувањата на вашата партнерка.

Орален секс

Љубовникот кој избегнува орален секс не е баш посакуван партнер за жените, бидејќи многу од нив на тој начин достигнуваат оргазам, вели Трејси Кокс, секс терапевтка и авторка на бројни книги. Во своето богато искуство со пациентки, таа забележала некои основни доблести што треба да ги поседува идеалниот љубовник, а кои може да се забележат веќе на првата сексуална средба.

Иако техниките на орален секс може да се подобрат, доколку партнерот сепак го одбие, тоа ја лишува партнерката од бројни задоволства. Оралниот секс не е само начин до оргазам, бидејќи сексот не треба да се сведува само на начинот на постигнување оргазам, туку тој е начин на кој мажот ѝ покажува на жената дека целосно ја сака и дека ништо на нејзиното тело не му е туѓо.

Храбро ги слушате нејзините упатства

Кога сте во врска со нов партнер, потребно ви е време да се прилагодите. Најлесен начин да постигнете заемно задоволство е преку послободна комуникација во кревет. Мажите често трпат поголем „притисок“ и „товар“ што ги носи сексот, и нивното его во кревет е сепак многу поголемо од она на жените. Партнер кој се наоѓа навреден од инструкции како што се „побавно“, „посилно“, „побрзо“, „пониско“ ит слично, не е добар љубовник.

Мажот кој одбива да им даде шанса на секс играчките кои може да го подобрат квалитетот на сексот - и за неа, и за него - исто така не е добар љубовник.

„Несигурните мажи, кои се во исто време и одбранбено настроени, не се партнери кои сакаат да учат, па поради тоа жената ќе биде повеќе фокусирана да не го навреди и на крајот поради тоа ќе одглуми оргазам“, објаснува Кокс.

Не се фалите со своите сексуални вештини 

И мажите и жените сакаат подеднакво да го импресионираат партнерот, додека мажите често имаат поголема потреба да го докажат тоа. Тие посегнуваат по референци за богато сексуално искуство или инсистираат на тоа дека имаат уникатна техника или вештина.

„Ваквото однесување најчесто ги ‘оладува’ жените, затоа што освен што прави мажот да изгледа вообразен, ги зголемува очекувањата дека потоа ќе  биде тешко или невозможно да се остварат“, вели Кокс.

Нејзиниот оргазам ви е важен

Непишано правило е дека мажот прво треба да ја чека партнерката да кулминира, бидејќи се смета дека жените потешко постигнуваат оргазам од мажите, а потоа да се посвети на личното задоволство.

Мажот кој воопшто не обрнува внимание на жената и нејзиниот оргазам или на самиот почеток на врската, ретко ќе најде можност да се искупи подоцна.

Знаете дека жените сакаат искреност

Искрените и едноставни комплименти за нејзиниот карактер, личност или изглед се показател дека сте искрени и заинтересирани за неа. Исто така, по сексот со нов партнер, понекогаш не знаете што да правите и како да се однесувате, бидејќи сè уште не се познавате доволно.

Секогаш е тешко да се знае како да се постапи правилно во такви ситуации, но на пример ненадејно заминување, станување од кревет или збунетост во никој случај не се однесувања што се ценат.

„Ако не знаете што треба да направите, подобро е да го кажете тоа искрено отколку да бегате. Најдобро е да се однесувате максимално природно, што значи дека не е добро да се инсистира на гушкање, ниту пак да се даваат големи изјави за љубов. Подобро поканете ја да јадете заедно“, предлага Кокс.

реклама

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Ангелов бара кружен тек кај збунувачката крстосница со чести сообраќајки во Аеродром

Read more

Кои хороскопски знаци најчесто се разведуваат?

Read more

Алкарас со триумф во Индијан Велс ќе се врати на врвот на АТП листата

Read more

Љубов и секс

Три работи што апсолутно ви се потребни ако сакате успешна врска

Read more

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

10 причини зошто е добро да бидете сингл од 20 до 30 години

Read more

7 митови за изневерувањето што треба да престанеме да ги шириме

Read more
 

Магазин

Три работи што апсолутно ви се потребни ако сакате успешна врска

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Читај повеќе

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Читај повеќе

Внимавајте: Отровната риба змеј може да се сретне во Грција, Хрватска, Црна Гора и во Албанија

Читај повеќе

Како телото ви сигнализира дека не се движите доволно?

Читај повеќе

„Само додај Coca-Cola“ – прва кампања во Македонија целосно креирана со AI

Читај повеќе

5 уреди кои секогаш треба да ги исклучите пред да одите на одмор

Читај повеќе

Најздравата риба во светот што треба да ја јадете еднаш неделно

Читај повеќе

3 суплементи кои не треба да ги земате на своја рака

Читај повеќе