Потоци од лава на Ла Палма проголтаа скоро 1.200 згради

Б.С.Б.
/ 13.10.2021 / 14:29

Сателитите направија нови фотографии од се поголемата вулканска ерупција на островот Ла Палма, додека во текот на викендот „потоци“ лава се слеваа кон морето, пренесе Reuters.

Европскиот сателит Сентинел-2 во неделата сними нови потоци лава кои избија од вулканот по делумно уривање на кратерот.

Според пишувањето на Volcano Discovery новиот бран лава се движел многу побрзо од изворниот (500 до 700 метри на час), а до морето стигнал во неделата пред 23 часот.

Според последните информации, досега лавата има уништено најмалку 1.186 згради. Од неделата на оствотор се чувствуваат и потреси.

Евакуирани се околу 6.000 од вкупно 83.000 жители.

Remote video URL

Реките лава со температура до 1.240 степени Целзиусови ги уништија последните згради во селото Тодоку, објави на Twitter Институтот за вулканологија на Канарски Острови.

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Серијата „You“ ја престигна „Squid Game“ и моментално е најгледана на Netflix

Read more

Свет

Жртвите во нападот во Норвешка не се убиени со лак и стрела, тврди полицијата

Read more

НАТО ѝ одговори на Русија

Read more

Русија ги прекинува дипломатските односи со НАТО

Read more

Шпанскиот премиер вети дека ќе ја забрани проституцијата

Read more
 

Вести

  • play_arrow

ДИК: Градоначалници добија 34 општини, првиот круг ќе се повтори во две општини

Читај повеќе
  • play_arrow

Прес-конференција на Државната изборна комисија (во живо)

Читај повеќе

Заев: Граѓаните пратија порака и ние таа порака мораме да ја слушаме

Читај повеќе

Жртвите во нападот во Норвешка не се убиени со лак и стрела, тврди полицијата

Читај повеќе

Словенечката опозиција бара оставка од Владата по смртта на вакцинирана девојка

Читај повеќе

107 нови случаи од 1668 тестирања, 19 лица починаа од COVID-19

Читај повеќе

НАТО ѝ одговори на Русија

Читај повеќе

Русија ги прекинува дипломатските односи со НАТО

Читај повеќе

Официјално: ВМРО-ДПМНЕ победи во Гази Баба и Кисела Вода, втор круг во Чаир

Читај повеќе