Потпишан указ за референдум за обединување на регионот Запорожје со Русија

Шефот на воено-цивилната администрација на областа Запорожје, Евгениј Балицкиј денеска изјави дека потпишал указ за одржување референдум за присоединување на овој регион кон Русија.

– Потпишувам налог до Централната изборна комисија за почеток на подготовки за референдум за обединување на регионот Запорожје со Русија, информираше Балицкиј на форумот „Заедно со Русија“, јавија руски медиуми.

Резолуцијата за одржување референдум ја прочита членот на главниот совет на воено-цивилната администрација на регионот Запорожје, Владимир Рогов. Претходно, тој нагласи оти жителите на регионот Запорожје и Русија се еден народ.

Регионот Запорожје (со црвено) во рамките на Украина
реклама

Царот е гол! Русите бегаат, сојузниците го напуштаат, пријателите се зафатени со други работи

Read more

Кој е ризикот ако возите со премногу ниски вртежи?

Read more

Грција, Косово и Русија ја спасија Македонија: Во ЕУРО 2024 квалификациите сме во барабан 4

Read more

Ден пред експлозиите на Северен поток биле видени мистериозни дронови

Read more

Свет

Шпанија размислува за намалување на работната недела на 35 часа

Read more

ЕК предложи нов пакет санкции против Русија

Read more

Песков: Глупави се тврдењата дека Русија е виновна за евентуални напади врз гасоводите

Read more

Ден пред експлозиите на Северен поток биле видени мистериозни дронови

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Мицкоски: Останува нашата поддршка на проектите за модерно Скопје

Читај повеќе

Шпанија размислува за намалување на работната недела на 35 часа

Читај повеќе

СДСМ: Да го разгледаме предлогот за референдум на Левица и ќе го кажеме ставот

Читај повеќе

Театарските уметници од Србија, С. Македонија и Албанија стануваат дел од Отворен Балкан

Читај повеќе

ЕК предложи нов пакет санкции против Русија

Читај повеќе

На 5 октомври во Крушево концерт „Со љубов за Тоше“

Читај повеќе

Зошто фунтата слабее?

Читај повеќе

Андонов: На 15 октомври ќе има парно во Скопје, ќе купуваме гас од Србија во замена за струја

Читај повеќе

Нови 96 заболени од COVID-19, еден починат и 37 оздравени

Читај повеќе